Ako sa starať o živý vianočný stromček v kvetináči

3 živé vianočné stromčeky s krásne zelenkastým ihličím

Vianočné stromčeky v kvetináči sa stali trendom posledných rokov a dôstojnou alternatívou rezaných či umelých vianočných stromčekov . Výhodou vianočného stromčeka v kvetináči je , že po skončení vianočných sviatkov vám môže zdobiť vašu záhradu a nemusíte ho vyhodiť, ako rezaný vianočný stromček.

Výber živého vianočného stromčeka v kvetináči

V súčasnosti obchody disponujú naozaj širokou ponukou vianočných stromčekov v kvetináči. Vyberať si môžete z pomedzi všetkých ihličnanov : smreky , jedličky , borovice . Medzi najobľúbenejšie druhy vianočných stromčekov patrí Jedľa Nordmannová, nazývaná aj Jedľa Kaukazská, Smrek Strieborný, či Smrek Pichľavý. Ideálne sú však tie pomaly rastúce, ktoré Vám poslúžia ako vianočný stromček aj viac rokov. Pri samotnej kúpe stromčeka je veľmi dôležité, aby sme dbali na to, či bol stromček v črepníku pestovaný od malička a či má dokonale rozvinutý koreňový bal. Takýto stromček ľahšie prekoná teplotné výkyvy, ktorým bude vystavený.

Ako sa starať o živý vianočný stromček v kvetináči ?

Živý vianočný stromček v kvetináči vám môže vydržať aj niekoľko rokov. Netreba však zabudnúť na skutočnosť , že stromček v črepníku si vyžaduje väčšiu starostlivosť, ako bežné ihličnany vo vašej záhrade.

Aklimatizácia

Veľmi dôležitú úlohu pri postupnej aklimatizácii vianočného stromčeka v kvetináči hrá samotný presun stromčeka z exteriéru do interiéru. Presun musí byť postupný, aby sa stromček prispôsobil vyšším teplotám. V prípade rýchleho presunu by mohol stromček utrpieť teplotný šok, čo by mohlo spôsobiť jeho rýchly úhyn. Odporúča sa, aby ste stromček v kvetináči presunuli aspoň na týždeň či dva do garáže , zimnej záhrady alebo inej nevykurovanej miestnosti. Až následne na to, môžete takto aklimatizovaný stromček premiestniť do vašej obývačky, či inej miestnosti v domácnosti.

Výber vhodného miesta

Pri výbere správneho miesta pre vianočný stromček v kvetináči, treba myslieť na to, že blízkosť priameho tepelného zdroja by mu mohla uškodiť. Je pre to veľmi dôležité, aby bol stromček umiestnený čo najďalej od krbu či radiátora. Stromček v kvetináči, ako všetky ihličnany, obľubuje svetlé prostredie, načo treba brať pri jeho umiestnení ohľad.

Nezabudnite polievať

Keďže je stromček vo vašej obývačke vystavený teplejšiemu a suchšiemu prostrediu a nedostáva sa mu toľko vlahy ako v exteriéri, je dôležité ho minimálne každý druhý deň polievať. Treba dbať na to, aby ste stromček v kvetináči nepreliali, pretože premočené prostredie mu môže rovnako uškodiť. Ideálnym riešením je kvetináč s drenážnymi dierami, vďaka ktorým nadbytočná voda odtečie do podnosu.

Povianočné sťahovanie

Pri povianočnom presune vášho stromčeka do exteriéru hrá opäť dôležitú úlohu aklimatizácia stromčeka. Postupnú aklimatizáciu zabezpečíme presunom stromčeka do nevykurovanej, svetlej miestnosti, v ktorej ho necháme jeden až dva týždne. Až následne na to, môžeme stromček premiestniť na terasu, či vysadiť ho do záhrady.

Ochrana koreňov

Pri premiestňovaní stromčeka do exteriéru je dôležité zabezpečiť jeho koreňový systém, ktorý by mohol byť vplyvom silnejších mrazov poškodený. Nádobu, v ktorej je stromček zasadený sa odporúča obaliť rohožou zo slamy alebo juty. Rovnako účinným spôsobom ochrany koreňového systému stromčeka pred mrazmi, je vloženie kvetináča do vykopanej jamy v záhrade.

Vhodný čas na presádzanie

Pokiaľ je váš stromček v tom istom kvetináči už niekoľko rokov, začne mu žltnúť ihličie, alebo zostáva ihličie zakrpatené a riedke, je čas presadiť vianočný stromček do väčšieho kvetináča. Ideálnym obdobím na presádzanie ihličnanov je jar. Pri presádzaní vyberte koreňový bal z pôvodného kvetináča, poprestrihávajte korene na okrajoch koreňového balu záhradnými nožnicami a vložte stromček do väčšieho črepníka. Prázdny priestor vyplňte substrátom pre ihličnany, utlačte a výdatne polejte. Takýmto spôsobom vytvoríte ideálne podmienky, pre zdravý rast stromčeka. Ihličnany si nevyžadujú veľa hnojiva, takže ich stačí hnojiť raz ročne granulovaným hnojivom počas jarného obdobia.

Predaj vianočných stromčekov v kvetináči

Vianočné stromčeky v črepníku nemusíte zháňať už len v záhradkárstvach, či u veľkých predajcov, akými sú Obi či Mountfield. V dnešnej dobe si môžete živé vianočné stromčeky v kvetináči objednať aj online a kuriér vám váš stromček prinesie priamo domov.

Ak si však netrúfate  na starostlivosť o živý vianočný stromček, máme pre vás aj alternatívu v podobe umelých vianočných stromčekov v kvetináči , ktoré vďaka ich dokonalému tvaru a prevedeniu nerozoznáte od tých živých a vydržia Vám celé desaťročia aj bez akejkoľvek starostlivosti .

Pokiaľ vám je každý rok ľúto vyhadzovať živý vianočný stromček, máme pre Vás riešenie. Môžete si vianočný stromček v kvetináči prenajať!  Áno, dobre ste počuli. Prenajať. Prvá slovenská požičovňa živých vianočných stromčekov v kvetináči vznikla v Bratislave.

Pre viac inšpirácie v ozdobovaní si pozrite naše najnovšie články ako ozdobiť vianočný stromček alebo moderne vianočné ozdoby – TOP 10 trendov pre tento rok:

Ako ozdobiť vianočný stromček

Ako ozdobiť vianočný stromček? Trendy pre rok 2020

Aké sú trendy vo výzdobe vianočného stromčeka ? Ako ozdobiť vianočný stromček tento rok ? Prinášame vám zaujímavé inšpirácie a trendy pre rok 2020 priamo od našich zákazníčok…

Moderné vianočné ozdoby

Moderné vianočné ozdoby na stromček – top 10 trendov

Aj keď väčšina ľudí začína riešiť vianočné ozdoby na stromček až v predvianočnom adventnom období, vianočné trendy sú určené už dlhé mesiace pred…

Vianočné stromčeky ozdobené našimi zakazníčkami

Vianoce nám pomaličky už klopú na dvere a každá jedná z nás už pomaličky rozmýšľa aké vianočné ozdoby a dekorácie použije na vianočný stromček…

Tiež by vás mohli zaujímať články:

Moderné vianočné stromčeky – TOP 6 pre rok 2020

Doba ide neustále vpred a rovnako napredujú aj technológie, používané pri výrobe moderných vianočných stromčekov.  Vďaka týmto technológiám, už dávno nevyzerajú umelé stromčeky a ich vetvičky ako nastrihané kusy papiera…

Biele vianočné stromčeky – TOP 6 pre rok 2020

Nie je to prvý rok, čo sa biele vianočné stromčeky stali hitom Vianoc. Ich biela pokrývka z nich robí jedinečné stromčeky, ktoré v našich domovoch doteraz nemali obdobu…

Luxusné vianočné stromčeky – TOP 6 pre rok 2020

Medzi najluxusnejšie stromčeky patria jednoznačne FULL 3D stromčeky, ktoré sa z roka na rok tešia väčšej obľube. Teraz k nim však pribúda aj absolútna novinka sezóny 2020 a to vianočné stromčeky s LED osvetlením…

Predaj vianočných stromčekov – Bošany

Oficiálny predaj umelých vianočných stromčekov začíname každoročne 2.Novembra a končíme 24.Decembra . Ponúkame Vám viac ako 40…

Prejsť do obchodu
PREDSEZÓNNE ZĽAVY AŽ DO -23%!!!
akcia platí do 25. októbra 2020
x