Ako sa starať o živý vianočný stromček v kvetináči

3 živé vianočné stromčeky s krásne zelenkastým ihličím

Vianočné stromčeky v kvetináči sa stali trendom posledných rokov a dôstojnou alternatívou rezaných či umelých vianočných stromčekov . Výhodou vianočného stromčeka v kvetináči je , že po skončení vianočných sviatkov vám môže zdobiť vašu záhradu a nemusíte ho vyhodiť, ako rezaný vianočný stromček.

Výber živého vianočného stromčeka v kvetináči

V súčasnosti obchody disponujú naozaj širokou ponukou vianočných stromčekov v kvetináči. Vyberať si môžete z pomedzi všetkých ihličnanov : smreky , jedličky , borovice . Medzi najobľúbenejšie druhy vianočných stromčekov patrí Jedľa Nordmannová, nazývaná aj Jedľa Kaukazská, Smrek Strieborný, či Smrek Pichľavý. Ideálne sú však tie pomaly rastúce, ktoré Vám poslúžia ako vianočný stromček aj viac rokov. Pri samotnej kúpe stromčeka je veľmi dôležité, aby sme dbali na to, či bol stromček v črepníku pestovaný od malička a či má dokonale rozvinutý koreňový bal. Takýto stromček ľahšie prekoná teplotné výkyvy, ktorým bude vystavený.

Ako sa starať o živý vianočný stromček v kvetináči ?

Živý vianočný stromček v kvetináči vám môže vydržať aj niekoľko rokov. Netreba však zabudnúť na skutočnosť , že stromček v črepníku si vyžaduje väčšiu starostlivosť, ako bežné ihličnany vo vašej záhrade.

Aklimatizácia

živý vianočný stromček v kvetináči s farebnými ozdobami

Veľmi dôležitú úlohu pri postupnej aklimatizácii vianočného stromčeka v kvetináči hrá samotný presun stromčeka z exteriéru do interiéru. Presun musí byť postupný, aby sa stromček prispôsobil vyšším teplotám. V prípade rýchleho presunu by mohol stromček utrpieť teplotný šok, čo by mohlo spôsobiť jeho rýchly úhyn. Odporúča sa, aby ste stromček v kvetináči presunuli aspoň na týždeň či dva do garáže , zimnej záhrady alebo inej nevykurovanej miestnosti. Až následne na to, môžete takto aklimatizovaný stromček premiestniť do vašej obývačky, či inej miestnosti v domácnosti.

Výber vhodného miesta

Pri výbere správneho miesta pre vianočný stromček v kvetináči, treba myslieť na to, že blízkosť priameho tepelného zdroja by mu mohla uškodiť. Je pre to veľmi dôležité, aby bol stromček umiestnený čo najďalej od krbu či radiátora. Stromček v kvetináči, ako všetky ihličnany, obľubuje svetlé prostredie, načo treba brať pri jeho umiestnení ohľad.

Nezabudnite polievať

živý vianočný stromček v kvetináči

Keďže je stromček vo vašej obývačke vystavený teplejšiemu a suchšiemu prostrediu a nedostáva sa mu toľko vlahy ako v exteriéri, je dôležité ho minimálne každý druhý deň polievať. Treba dbať na to, aby ste stromček v kvetináči nepreliali, pretože premočené prostredie mu môže rovnako uškodiť. Ideálnym riešením je kvetináč s drenážnymi dierami, vďaka ktorým nadbytočná voda odtečie do podnosu.

Povianočné sťahovanie

Pri povianočnom presune vášho stromčeka do exteriéru hrá opäť dôležitú úlohu aklimatizácia stromčeka. Postupnú aklimatizáciu zabezpečíme presunom stromčeka do nevykurovanej, svetlej miestnosti, v ktorej ho necháme jeden až dva týždne. Až následne na to, môžeme stromček premiestniť na terasu, či vysadiť ho do záhrady.


Umelé vianočné stromčeky v kvetináči

Obľúbenou voľbou našich zákazníčok sa stali vianočné stromčeky v kvetináči a v črepníku. Ponúkame vám hneď niekoľko druhov týchto zaujímavých stromčekov. Vybrať si môžete spomedzi smrekov aj jedlí v kvetináči. Vďaka 3D ihličiu z ktorého sú stromčeky vyrobené, vyzerá takýto strom úplne ako živý vianočný stromček v kvetináči.


Ochrana koreňov

Pri premiestňovaní stromčeka do exteriéru je dôležité zabezpečiť jeho koreňový systém, ktorý by mohol byť vplyvom silnejších mrazov poškodený. Nádobu, v ktorej je stromček zasadený sa odporúča obaliť rohožou zo slamy alebo juty. Rovnako účinným spôsobom ochrany koreňového systému stromčeka pred mrazmi, je vloženie kvetináča do vykopanej jamy v záhrade.

Vhodný čas na presádzanie

vianočný stromček v kvetináči ozdobený bielymi a červenými dekoráciami

Pokiaľ je váš stromček v tom istom kvetináči už niekoľko rokov, začne mu žltnúť ihličie, alebo zostáva ihličie zakrpatené a riedke, je čas presadiť vianočný stromček do väčšieho kvetináča. Ideálnym obdobím na presádzanie ihličnanov je jar. Pri presádzaní vyberte koreňový bal z pôvodného kvetináča, poprestrihávajte korene na okrajoch koreňového balu záhradnými nožnicami a vložte stromček do väčšieho črepníka. Prázdny priestor vyplňte substrátom pre ihličnany, utlačte a výdatne polejte. Takýmto spôsobom vytvoríte ideálne podmienky, pre zdravý rast stromčeka. Ihličnany si nevyžadujú veľa hnojiva, takže ich stačí hnojiť raz ročne granulovaným hnojivom počas jarného obdobia.

Predaj vianočných stromčekov v kvetináči

Vianočné stromčeky v črepníku nemusíte zháňať už len v záhradkárstvach, či u veľkých predajcov, akými sú Obi či Mountfield. V dnešnej dobe si môžete živé vianočné stromčeky v kvetináči objednať aj online a kuriér vám váš stromček prinesie priamo domov.

Ak si však netrúfate  na starostlivosť o živý vianočný stromček, máme pre vás aj alternatívu v podobe umelých vianočných stromčekov v kvetináči , ktoré vďaka ich dokonalému tvaru a prevedeniu nerozoznáte od tých živých a vydržia Vám celé desaťročia aj bez akejkoľvek starostlivosti .

Pokiaľ vám je každý rok ľúto vyhadzovať živý vianočný stromček, máme pre Vás riešenie. Môžete si vianočný stromček v kvetináči prenajať!  Áno, dobre ste počuli. Prenajať. Prvá slovenská požičovňa živých vianočných stromčekov v kvetináči vznikla v Bratislave.


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Moderné vianočné ozdoby

Moderné vianočné ozdoby na stromček – top 10 trendov

Aj keď väčšina ľudí začína riešiť vianočné ozdoby na stromček až v predvianočnom adventnom období, vianočné trendy sú určené už dlhé mesiace pred…

Živý vianočný stromček verzus umelý stromček

Živý vianočný stromček verzus umelý – ktorý sa oplatí viac?

Vianočný strom patrí nespochybniteľne k tým najkrajším symbolom Vianoc. Mnohí z vás riešia každoročne otázku, či nenastala vhodná chvíľa na jeho obmenu. Zaobstarať si však živý vianočný stromček, alebo naopak umelý? Ktorý z nich je ekologickejší k prírode? Ktorý z nich je cenovo dostupnejší?

Umelé vianočné stromčeky rôznych farieb a veľkostí

Klasický, zasnežený či 3D: Ako si vybrať vianočný stromček vašich snov

Rozhodli ste sa pre kúpu umelého vianočného stromčeka, no neviete ako si vybrať ten správny? My vám priblížime benefity jednotlivých typov umelých vianočných stromčekov, poukážeme na rozdiely medzi nimi a predstavíme najobľúbenejšie modely.

Umelé vianočné stromčeky

5 výhod umelých stromčekov, ktoré vás navždy presvedčia

Umelý vianočný stromček, alebo radšej živý? Ak si aj vy každoročne kladiete rovnakú otázku a neviete sa rozhodnúť, aký typ vianočného stromčeka si zadovážiť, poďte sa spolu s nami pozrieť na výhody, ktoré vám kúpa umelého stromčeka prinesie.

Prejsť do obchodu
Oslávte s nami začiatok leta
zľavou až 15% na všetok náš tovar skladom. Platí do 30. júna.
x