Živý vianočný stromček verzus umelý – ktorý sa oplatí viac ?

Živý vianočný stromček verzus umelý stromček

Vianočný strom patrí nespochybniteľne k tým najkrajším symbolom Vianoc. Mnohí z vás riešia každoročne otázku, či nenastala vhodná chvíľa na jeho obmenu. Zaobstarať si však živý vianočný stromček, alebo naopak umelý? Ktorý z nich je ekologickejší k prírode? Ktorý z nich je cenovo dostupnejší?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky hľadáte pri rozhodovaní odpovede. Aby sme vám váš výber uľahčili, prinášame vám prehľadné porovnanie umelého a živého vianočného stromčeka.

Vôňa Vianoc

Mnoho ľudí siaha každoročne po živých vianočných stromčekoch najmä kvôli ich vôni. Práve nezameniteľná vôňa ihličia, ktorá dodá vášmu domovu vianočnú atmosféru je ich hlavnou prednosťou oproti umelým stromčekom. Na to, aby ste svoj domov rozvoňali čarovnou vôňou Vianoc, vám však postačí zopár živých vetvičiek, ktoré jednoducho vložíte do vázy.

Starostlivosť o vianočný stromček

So živým vianočným stromčekom však prichádza aj veľa starostí. Rezané vianočné stromčeky majú na rozdiel od tých umelých veľkú nevýhodu najmä v ich častom opadávaní ihličia. Aby živý vianočný stromček vyzeral čo najdlhšie pekne, je dôležité jeho pravidelné zásobovanie vodou. Taktiež musíte dbať na to, že živý stromček musí byť umiestnený čo najďalej od tepelného zdroja (radiátora či krbu), aby nedošlo k včasnému zoschnutiu a opadaniu ihličia. Samozrejme nesmiete tiež zabudnúť, že k stromčeku je potrebné dokúpiť aj stojan na vianočný stromček.

Ak však nemáte na starostlivosť o stromček čas, vhodnou voľbou je umelý vianočný stromček, ktorý si žiadnu starostlivosť nevyžaduje. Hlavnou výhodou umelých vianočných stromčekov, je možnosť ich opakovaného použitia.


Umelé vianočné 3D stromčeky

Umelé vianočné 3D stromčeky sú HIT posledných rokov. Použité 3D ihličie neopadáva a je na nerozoznanie od živého. Každý náš 3D stromček ponúka prvotriedny vzhľad , tvarovú a farebnú dokonalosť. Borovicu, smrek, alebo tradičnú jedľu u nás nájdete v prvotriednej kvalite…


Cena vianočných stromčekov

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je umelý vianočný stromček finančne náročnejší, jednorazovou investíciu do kvalitného umelého stromčeka v skutočnosti ušetríte. Ceny umelých stromčekov sa líšia v závislosti od ich kvality a prevedenia. Cena je vyššia najmä pri moderných 3D stromčekoch, ktoré však vyzerajú veľmi realisticky a vďaka ich dokonalému spracovaniu ich nerozoznáte od tých živých. Zatiaľ čo si za cca 200 Eur viete zaobstarať kvalitný 3D stromček, ktorý vám bude slúžiť desiatky rokov,  do kúpy pekného živého stromčeka budete nútený každoročne investovať  minimálne 80 až 100 Eur. Pokiaľ totiž chcete naozaj pekný, živý vianočný stromček, vedzte, že to nie je lacná záležitosť.

Tvar a dizajn stromčekov

Pri umelom vianočnom stromčeku  na rozdiel od toho živého, sa nemusíte báť že bude vyzerať nesúmerne alebo zoschnuto. Práve dokonalý dizajn a tvar je výsadou umelých vianočných stromov. Tie sa totiž skladajú z vetvičiek, ktoré si môžete sami vyformovať tak, aby sa prispôsobili priestoru vo vašej domácnosti. Rovnako veľkou prednosťou umelých stromčekov oproti tým živým je ich rôznofarebné prevedenie. Či túžite po klasickom zelenom, alebo zasneženom bielom stromčeku, nie je to žiaden problém. Vybrať si môžete dokonca aj z netypických farebných variácií stromčekov.

Povianočná likvidácia stromčekov

Väčšina odporcov umelých vianočných stromčekov sa ohrádza tým, že sú vyrobené z plastu, čím znečisťujú životné prostredie. Zabúdajú však na to, že v dnešnej dobe sa už umelé vianočné stromčeky vyrábajú z recyklovateľných materiálov. Pokiaľ vám teda po dlhých rokoch váš umelý vianočný stromček doslúži, môžete jednoducho všetky jeho časti zlikvidovať recyklovaním.

Na rozdiel od umelého stromčeka, klasický rezaný vianočný stromček vydrží iba jednu sezónu a je potrebné sa ho po Vianociach zbaviť. Hoci je živý vianočný stromček kompostovateľný, prípadne sa dá využiť v papierenskom priemysle, len veľmi málo ľudí si nájde čas na takúto ekologickú likvidáciu stromčeka. Vhodnejšou voľbou je preto skôr vianočný stromček v črepníku, ktorý môžete po skončení sviatkov presunúť na terasu, medzi ostatné ihličnaté stromy v kvetináči.

Kde kúpiť vianočný stromček ?

Poznáte to, kúpa živého vianočného stromčeka je niekedy boj s časom a to v predvianočnom zhone platí ešte dvojnásobne. Prevozíte desiatky kilometrov, no nikde neviete nájsť dokonalo súmerný stromček  vhodný do vašej obývačky. Tomuto zhonu sa dá však v dnešnej modernej dobe jednoducho predísť. Dokonalý vianočný stromček si môžete objednať z pohodlia vášho domova z našej stránky svetstromcekov.sk a už o dva dni vám ho doručí kuriér priamo ku vám domov.


Tiež by Vás mohli zaujímať články :

3D vianočné stromčeky

Umelé vianočné stromčeky 3d nerozpoznáte od tých živých

Ozdobený vianočný stromček je neodmysliteľným symbolom Vianoc. Každý rok sa však z tohto dôvodu spíli až neuveriteľné množstvo stromov. Pravdou je, že obvykle nejde o stromčeky z lesa.

Na prvom obrázku sú dve deti, ktoré ozdobujú stromček a na druhom obrázku je žena, ktorá stavia stromček.

Kedy postaviť vianočný stromček?

Ozdobený vianočný stromček sa stal na prelome 18. a 19. storočia neodmysliteľným a bezpochyby tým najkrajším symbolom Vianoc. Od tej doby nesmie chýbať krásne ozdobený vianočný stromček v žiadnej domácnosti.

3 živé vianočné stromčeky s krásne zelenkastým ihličím

Ako sa starať o živý vianočný stromček v kvetináči

Vianočné stromčeky v kvetináči sa stali trendom posledných rokov a dôstojnou alternatívou rezaných či umelých vianočných stromčekov . Výhodou vianočného stromčeka v kvetináči je , že po skončení vianočných sviatkov vám môže zdobiť vašu záhradu a nemusíte ho vyhodiť, ako rezaný vianočný stromček.

Na obrázku je mnoho moderných vianočných ozdob z najväčšej Vianočnej výstavy na svete vo Frankfurte.

Moderné vianočné ozdoby na stromček – top 10 trendov

Aj keď väčšina ľudí začína riešiť vianočné ozdoby na stromček až v predvianočnom adventnom období, vianočné trendy sú určené už dlhé mesiace pred…

Prejsť do obchodu
Oslávte s nami začiatok leta
zľavou až 15% na všetok náš tovar skladom. Platí do 30. júna.
x