Kedy postaviť vianočný stromček?

Na prvom obrázku sú dve deti, ktoré ozdobujú stromček a na druhom obrázku je žena, ktorá stavia stromček.

Ozdobený vianočný stromček sa stal na prelome 18. a 19. storočia neodmysliteľným a bezpochyby tým najkrajším symbolom Vianoc. Od tej doby nesmie chýbať krásne ozdobený vianočný stromček v žiadnej domácnosti.

Podľa tradícii, naši predkovia stavali vianočný stromček na štedrý deň, 24.12. dopoludnia a na jeho zdobení sa podieľala celá rodina. Ozdobovanie stromčeka sprevádzali vianočné koledy, príprava tradičných vianočných pochúťok a štedrovečernej večere.

Ako je to dnes?

 Kedy je správny čas na stavanie vianočného stromčeka? Mnoho ľudí zastáva názor, že by sme sa mali držať pôvodných vianočných tradícii a stromček zdobiť až na štedrý deň. Naopak iní svoj vianočný stromček zdobia už na začiatku decembra, aby si ho čo najdlhšie užili. Štedrý deň sprevádza mnoho povinností, ako príprava štedrovečernej večere, balenie darčekov, prestieranie štedrovečerného stola a mnohí z nás naozaj nemajú čas v tento deň ešte aj na ozdobovanie stromčeka. Veľakrát sa stáva, že v predvianočnom zhone stromček proste postavíme vtedy, kedy na to máme čas. V iných prípadoch sú zasa iniciátormi stavania stromčeka deti, ktoré sa Vianoc už nevedia dočkať.

Záleží hlavne na vašej rodine

Na stavanie stromčeka teda neexistuje iba jeden správny dátum. Každá rodina by si mala postaviť svoj vianočný stromček vtedy, keď má na to chuť a pokiaľ chcú, aby im prinášal radosť a vianočnú atmosféru už od začiatku adventu, tak si ho vtedy môžu pokojne postaviť. Veľkú výhodu majú v tomto prípade umelé vianočné stromčeky, ktoré nepodliehajú zosychaniu. Umelý vianočný stromček si môžete postaviť naozaj kedykoľvek, a vianočnú atmosféru dokáže do vašich domovov prinášať aj dlhé týždne. Tí, ktorí preferujú živý vianočný stromček, musia pri jeho stavaní rátať s tým, že stromček začne po čase schnúť a tak sa odporúča takýto stromček ozdobovať až tesne pred štedrým dňom, prípade priamo na štedrý deň.

Kedy odstrojiť vianočný stromček ?

A dokedy má ozdobený stromček skrášľovať naše príbytky? Ak by sme mali vychádzať z tradícií, vianočné ozdoby, dekorácie a samotný stromček by sme mali odstrojovať v deň sviatku Troch kráľov, čo je 6. januára. V minulosti sa ľudia riadili poverou, že pokiaľ vianočný stromček schováte skôr, prípadne neskôr ako na sviatok Troch kráľov, budete mať celý nasledujúci rok nešťastie. Naši predkovia taktiež verili, že pokiaľ stromček nestihnú v tento deň odložiť, musia ho nechať ozdobený vo svojom príbytku až do 2. februára.


Tiež by vás mohli zaujímať články:

Moderné vianočné ozdoby

Moderné vianočné ozdoby na stromček – top 10 trendov

Aj keď väčšina ľudí začína riešiť vianočné ozdoby na stromček až v predvianočnom adventnom období, vianočné trendy sú určené už dlhé mesiace pred…

Vianočná výzdoba

Nezmeškajte horúce trendy vo vianočnej výzdobe!

Dá sa povedať, že Vianoce sú už čo chvíľa za rohom. Sviatky pokoja, radosti a rodiny. Ako však vyniknúť z davu a byť trendy aj počas Vianoc? Aby sme vám to čo najviac uľahčili, prinášame vám tipy na horúce trendy vo vianočnej výzdobe!

Predaj vianočných stromčekov – Bošany

Oficiálny predaj umelých vianočných stromčekov začíname každoročne v októbri a končíme 23.Decembra . Ponúkame Vám viac ako 60…

Ako ozdobiť vianočný stromček

Ako na dokonalo ozdobený vianočný stromček? TIPY na tento rok

Vianoce sa nezadržateľne blížia a vy opäť neviete ako ozdobiť vianočný stromček? Aký štýl výzdoby vianočného stromčeka zvoliť, akými ozdobami svoj stromček rozžiariť a do akej farby ladiť celú vianočnú výzdobu? Ako po minulé roky, aj tento vám prinášame skvelé tipy na ozdobenie vianočného stromčeka priamo od našich zákazníčok.

Prejsť do obchodu