Vianočné tradície na Slovensku a vo svete

weihnachtstraditionen

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí ,, Iný kraj, iný mrav´´.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

1. Šupina z kapra

Známym zvykom vo všetkých regiónoch Slovenska je vložiť pod obrus na štedrovečernom stole šupinu z kapra. Tá symbolizuje peniaze a hojnosť a zabezpečuje, aby vám nasledujúci rok nechýbali peniaze. Niektorí ľudia si zvyknú šupinu z kapra vkladať aj do peňaženky.

Vianočný kapor

2. Hádzanie orechov

Rovnako veľmi rozšíreným vianočným zvykom je hádzanie orechov do rohov izieb. Daný zvyk symbolizuje hojnosť v rodine po celý rok.

Vianočné zvyky

3. Cesnak, med a oblátka

Oblátka potretá cesnakom a medom je azda to najtradičnejšie pri štedrej večeri. Cesnak nám má zabezpečiť zdravie po celý rok a med to, aby sme boli dobrý  ,,ako med´´.

Vianočná oblátka s medom

4. Medový krížik na čelo

Rovnako ako pri oblátke s medom a cesnakom, aj medový krížik na čele symbolizuje zdravie, pokoru a dobrotu. Podľa tradície namočí matka strúčik cesnaku do medu a na čelách ostatných členov rodiny urobí krížik.

5. Krájanie jablka

Pred štedrou večerou sa tradične krája jabĺčko na polovicu. Pokiaľ sa v strede jabĺčka vytvorí hviezda, znamená to, že členovia rodiny budú zdraví. Pokiaľ sa však na jabĺčku vytvorí krížik, rodinu postretne choroba alebo smrť.

Vianočná tradícia

6. Tanier navyše

Pri prestieraní štedrovečerného stola sa zvykne prestrieť jeden tanier s príborom navyše. Tento tanier je podľa zvyklostí prestretý pre náhodných pocestných. V niektorých slovenských rodinách prestierajú tanier navyše pre zosnulých členov rodiny.


Stromčeky s LED osvetlením

Vianočné stromčeky s LED osvetlením sú NOVINKOU posledných rokov. Vianočné osvetlenie je zabudované priamo v konároch stromčeka vďaka čomu už nikdy nebudete mať starosť s vešaním svetielok na stromček. Každý stromček je vybavený SMART adaptérom a tak môžete svoje osvetlenie na stromčeku ovládať jednoducho pomocou aplikácie, ktorú si stiahnete do mobilu. LED stromčeky sú symbolom moderných Vianoc.


7. Párny počet tanierov

Pri tanieroch ešte zostaneme. Tento zvyk sa dodržiava iba v niektorých regiónoch Slovenska. Traduje sa, že pokiaľ nebude na štedrovečernom stole párny počet tanierov, na posledného za stolom príde v priebehu roka choroba alebo smrť.

Vianočná večera

8. Ostrý prípitok

Táto tradícia je bezpochyby jednou z najobľúbenejších. Pred samotnou štedrou večerou sa zvykne naliať prípitok, ktorý pozostáva z tvrdého alkoholu.

9. Pôst

Na štedrý deň by sa mal podľa tradície dodržiavať pôst. Ten by mal trvať do východu prvej hviezdy na oblohe. Pôst symbolizuje prípravu na príchod Ježiša Krista.

10. Zákaz odbiehania od štedrovečerného stola

Matka rodiny by nemala od štedrovečerného stola odbiehať. Všetko čo je potrebné, by malo byť na stole prichystané vopred. Ak treba predsa len ešte niečo priniesť, vsať od stola by mal iný člen rodiny, nie matka.

11. Zapálená svieca na stole

Na štedrovečernom stole by mala horieť svieca, ktorá je symbolom Vianoc. Veriace rodiny si chodia do kostola pre Betlehemske svetlo, ktoré im na svieci horí.

Vianočná svieca

12. Sfukovanie sviece

Vianočným zvykom na Kysuciach je sfukovanie sviece jednotlivými členmi rodiny. Tradícia hovorí, že pokiaľ sa dvíha dym zo sviece rovno, daný člen rodiny bude po celý rok zdravý. Pokiaľ však pôjde dym na bok, očakávať môže zdravotné problémy.

13. Reťaz okolo stola

Obľúbeným vianočným zvykom najmä na východe Slovenska je reťaz obmotaná okolo štedrovečerného stola. Stôl obmotaný reťazou symbolizuje súdržnosť rodiny.

14. Modlitba

Keďže Vianoce sú kresťanským sviatkom, pri štedrovečernom stole by nemala chýbať modlitba. Pred štedrou večerou sa zvyknú modliť aj rodiny, ktoré sa bežne nemodlia.

Vianočná modlitba

A ako je to s vianočnými zvykmi a tradíciami vo svete? Mnoho tradícii sa od tých slovenských líši. My vám prinášame krátky prehľad niektorých z nich.

Vianočné tradície v Grécku

Len málo kto vie, že obyvatelia našej obľúbenej dovolenkovej destinácie majú ako symbol Vianoc nie len ozdobený vianočný stromček, ale tiež ozdobené drevené lode, ktoré vystavujú na terasách, či v záhradách. Jedná sa o starý zvyk, ktorý u Grékov pretrváva až dodnes.

Viaočná tradícia Grécko

Gréci rovnako majú vo svojich domovoch plytkú drevenú misku s kúskom drôtu, preveseným cez okraj misky. Na drôte visí bazalka, ktorá obaľuje drevený kríž. V miske sa udržuje svätená voda. Matka rodiny 1x denne ponorí kríž s bazalkou do vody a pokropí miestnosti v dome. Grécke deti nedostávajú darčeky 24. decembra, ale až 31.12.. Darčeky im nosí Svätý Bazil.

Vianočné tradície v Taliansku

Taliani majú ako vianočný stromček zásadne vždy len jedličku. Štedrá večera 24.12. u nich nehrá až taký význam ako slávnostný obed na Prvý sviatok vianočný. V tento deň si členovia rodiny medzi sebou vymieňajú aj vianočné darčeky.


Extra široké vianočné stromčeky

Pokiaľ máte vo svojom domove či firme väčší priestor a chcete aby váš vianočný stromček vynikol, určite by ste nemali prehliadnuť našu ponuku extra širokých stromčekov. Tieto stromčeky sú od tých klasických širšie o 15 – 20 cm a dokonalo vyplnia voľný priestor v akejkoľvek miestnosti. Široký vianočný stromček pôsobí hustejšie a mohutnejšie a vďaka veľkému počtu 3D vetvičiek má dokonalo realistický vzhľad. Len u nás nájdete viacero druhov týchto exkluzívnych, extra širokých vianočných stromčekov.


Vianočné tradície na Ukrajine

Na Ukrajine sa oslavujú Vianoce 6.1.. Tradičným vianočným symbolom na Ukrajine je tzv. Didukh (dedko) zväzok pšenice, ktorý symbolizuje veľké pšeničné polia na Ukrajine a úctu k predkom.

Vianočná tradícia ukrajina

Vianočné tradície v Anglicku

Angličania nemajú vianočné sviatky naviazané na rodiny až tak, ako my. Obdobie Vianoc je pre nich najmä obdobím rôznych večierkov a stretnutí s priateľmi a známymi. Vianočné darčeky im nosí Santa Claus 24.12. a podľa tradície si ich nechávajú vystavené na čestnom mieste až do sviatku Troch Kráľov. Na anglickom vianočnom stole nesmie chýbať Plum puding, ktorý sa varí s týždenným predstihom.

Vianočná tradícia Anglicko

Vianočné tradície vo Francúzsku

Darčeky vo Francúzsku nosí Pere Noel, ktorý ich vkladá do topánok prichystaných na krbe.

O polnoci sa vo francúzskych rodinách podáva tzv. Reviellon (budíček), čo symbolizuje očakávané narodenie Krista. Reviellon pozostáva z ustríc, párok, vína, pečenej slaninky, hydinového mäsa, šalátov, ovocia a pečiva.

Francúzi na Vianoce krájajú bochník chleba do kríža a prvú časť venujú chudobným.

Vianočné tradície v Holandsku

V Holandsku je zvykom, že v polovičke novembra príde Mikuláš – Sinterklaas, na bohato vyzdobenej lodi plnej darčekov a sprevádzajú ho postavy černoškov – Zwarte Piet. Vrchol Vianoc oslavujú 5. decembra, kedy si vymieňajú darčeky.

Vianočná tradícia Holandsko

Vianočné tradície v Poľsku

Poľské zvyky nie sú príliš odlišné od tých našich. Rovnako ako my, na štedrovečerný stôl prestierajú o jeden príbor navyše, pre neznámeho hosťa. Ich štedrovečerný stôl obsahuje dvanásť bezmäsitých jedál.

Podľa poľskej legendy dokážu zvieratá v noci z 24. na 25.12. hovoriť ľudskou rečou.

Vianočné tradície v Bulharsku

V Bulharsku je zvykom mať na štedrovečernom stole nepárny počet bezmäsitých jedál. Po večeri sa stôl neupratuje, aby sa mohli najesť aj mŕtvi členovia rodiny.

Vianočné tradície a zvyky v Rumunsku

V Rumunsku sa Vianoce nezaobídu bez tzv. Adventnej zabíjačky. Členovia rodiny a priatelia sa spoločne zídu pri zabíjaní ošípanej.

Vianočné tradície v Argentíne

Argentínčania zdobia svoje vianočné stromčeky a obydlia dosť skoro, už 8.11.. Na Štedrý večer púšťajú na oblohu Globos. Je to papierová dekorácia s plamienkom vo vnútri, ktorá sa ako lucerna vznesie do neba. V Argentíne je bežné, že je na Štedrý večer celá obloha posiata svietiacimi lucernami.

Vianočná tradícia Argentína

Vianočné zvyky Mexiku

Obyvatelia Mexika sa na Štedrý deň zúčastňujú polnočnej omše, po ktorej nasleduje bohatá večera, na ktorú volajú aj osamelých ľudí a ľudí bez domova. Darčeky si Mexičania vymieňajú až na Troch Kráľov.

Vianočné tradície v Kolumbii

Vianoce v Kolumbii sa nesú v znamení hudby, stromčekov a bohatého vianočného stola, pri ktorom sa zíde rodina, kamaráti aj susedia. V Kolumbii je zvykom, že má na Vianoce každý na sebe niečo nové, čo symbolizuje obnovu svojho ducha.

Vianočné tradície v Peru

Tradičným zvykom v Peru je ,,Chocolatadas´´ – podarovanie šálky horúcej čokolády a malého darčeka chudobným deťom. Obyvatelia Peru si svoje domovy skrášľujú jasličkami.

Vianočné tradície India

V Indii žije iba 2,3% kresťanov, ktorí oslavujú Vianoce. Medzi vianočné zvyky v Indii patrí ozdobovanie banánovníkov či mangovníkov. Svoje obydlia zdobia listami z manga.

Na ploché strechy domov kladú žiarovky s ropnými horákmi, aby susedom ukázali, že Ježiš Kristus je svetlom sveta.

Vianočné tradície Filipín

Na Filipínach žije až 90% kresťanov, ktorí slávia sviatky Vianoc. Od 16. do 24.12. sa konajú každé ráno vianočné omše. Tradícia hovorí, že kto sa zúčastní všetkých ranných omší počas týchto dní, si môže niečo želať a to sa mu následne splní.

Vianočné zvyky Egypte

Aj Egypťania vyznávajúci kresťanstvo oslavujú Vianoce. Tradičná je polnočná omša, na ktorú si každý oblečie nové šaty. Po omši nasleduje bohatá večera. Počas vianočných sviatkov sa Egypťania medzi sebou navštevujú a na návštevu si so sebou prinášajú vlastný špeciálny chlieb, aby nezaťažovali hostiteľov.

Vianočné tradície Austrália

Zaujímavým zvykom v Austrálii je zapekanie nejakej drobnosti do pudingu. Hovorí sa, že kto ju v pudingu nájde, bude mať celý rok šťastie.

Na Štedrý deň sa Austrálčania stretávajú na námestiach so sviecami v rukách a spievajú vianočné piesne.

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Vianočné vinše

TOP 50 vianočných vinšov a prianí

Vianočné vinše na pohľadniciach, či vianočné priania v sms správach potešia azda každého z nás. Pocit, že na nás niekto myslí aj počas najkrajších sviatkov v roku zahreje na duši a dokáže znásobiť krásnu, vianočnú atmosféru. Potešte tento rok svojich blízkych aj vy najkrajšími vianočnými prianiami.

Omaľovánky Vianoce

Vianočné omaľovánky, nie len pre deti

Blíži sa čas Vianoc a vy neviete ako zabaviť svoje ratolesti? Ponúkame vám tematické vianočné omaľovánky na stiahnutie, pri ktorých sa môžu kreatívne realizovať nie len vaše deti, ale aj vy.

Vianočný darček pod stromček

Čo pod stromček? 10 skvelých tipov na vianočný darček

Aj vám už došli nápady na vianočné darčeky pod stromček? Neustále premýšľate, čím obdarovať svoju rodinu a blízkych? My sme sa vám tohtoročný výber vianočných darčekov rozhodli uľahčiť a prinášame vám 10 skvelých tipov na darčeky, ktoré vašim blízkym vyčaria úsmev na tvári.

Adventný veniec so soškami Panny Márie, Jozefa a Ježiška

Sviatok Adventu a adventné vence

Wikipédia uvádza, že Advent je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Obdobie vianočných sviatkov začína prvým dňom Adventu a končí dňom Zjavenia Pána. V každodennom živote sa príprava na Vianoce začína vytvorením adventného venca, upratovaním a zdobením bytu.

Prejsť do obchodu