Advent a adventné vence

Adventný veniec so soškami Panny Márie, Jozefa a Ježiška

Wikipédia uvádza, že Advent je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Obdobie vianočných sviatkov začína prvým dňom Adventu a končí dňom Zjavenia Pána. V každodennom živote sa príprava na Vianoce začína vytvorením adventného venca, upratovaním a zdobením bytu. 4 adventné sviečky znázorňujú na adventnom venci symbolické odpočítavanie do najkrajších sviatkov v roku.

Advent

Ako Advent označujeme obdobie štyroch nedieľ pred Štedrým Dňom, narodením Ježiša Krista. Advent je odvodený u latinského slova Adventus, čo v preklade znamená príchod a odkazuje na príchod Mesiáša – narodenie Ježiša. Advent je významným obdobím najmä pre kresťanov, ktorý sa v tomto čase duchovne pripravujú na začatie slávnostného, vianočného obdobia. Obdobie adventu môže spravidla vyjsť medzi 27. novembrom až 24. decembrom. Toto obdobie vymedzujú, ako sme už spomenuli vyššie štyri adventné nedele.

História adventu

Začiatky adventu siahajú už do 4. storočia, kedy sú prvé zmienky o tom, že sa oslavovali adventné nedele. Adventné nedele však spočiatku neboli štyri, ako je tomu dnes, ale oslavoval sa rôzny počet nedieľ v rozmedzí od dvoch do šiestich. Presný počet adventných nedieľ v počte štyri, ustanovil až pápež Gregor Veľký v 7. storočí.

Každá jedna zo štyroch adventných nedieľ má svoj liturgický význam. Prvá adventná nedeľa nabáda na sústredenosť, druh adventná nedeľa by sa mala niesť v znamení pokánia a tretia predstavuje radosť. Posledná štvrtá adventná nedeľa hovorí o udalostiach tesne pred narodením Ježiša. Adventné obdobie vrcholí predvečerom Vianoc.

Tradície a zvyky počas adventu

S adventom sú späté aj viaceré tradície a zvyky, ktoré sa dodržiavajú do dnes. Aké to teda sú?

Barborky

Tento zvyk sa spája so sviatkom svätej Barbory (4.12.), kedy sa zo stromov režú vetvičky, ktoré môžu do Vianoc vyrásť. Vetvička ktorá vyrastie prinesie rodine šťastie a slobodným dievčatám vydaj.

barborky

Svätý Mikuláš

Do obdobia adventu neodmysliteľne patrí aj sviatok sv. Mikuláša (6.12.), ktorý poslušným deťom prináša sladkosti a tým neposlušným zemiaky a uhlie. Táto tradícia vznikla v 10. storočí v Nemecku a dodnes je, nie len medzi najmenšími, veľmi obľúbená. Podľa zvyku chodí Mikuláš spolu s anjelom a čertom.

Mikuláš

Bozk pod imelom

Imelo má prinášať do rodiny šťastie a božie požehnanie a podľa keltskej tradície taktiež plodnosť. U nás je známou tradíciou najme bozk pod imelom, ktorý má zaručiť, že pobozkaní sa budú vzájomne ľúbiť až do budúcich Vianoc.

Imelo

Adventný kalendár

Tento predvianočný zvyk obľubujú najme deti, ktoré si spríjemňujú čakanie na Vianoce otváraním adventného kalendára, v ktorom sa nachádzajú rôzne maškrty. Adventný kalendár pozostáva z 24 políčok, pričom sa od 1. decembra každý deň otvára iba jedno.

Adventný kalendár z papierových vreciek

Vianočný Betlehem

Aj stavanie Betlehemu patrí k rozšíreným zvykom počas adventu. Výroba Betlehemu je taktiež skvelou aktivitou na dlhé zimné večery, kedy si deti aj dospelí precvičia svoju zručnosť. Betlehem je možné vyrobiť z papiera, dreva, či rôznych iných materiálov.

Betlehem

Adventný veniec

Adventný veniec má počas obdobia adventu na stole azda každý. Jedná sa o najtradičnejší a najviac rozšírený zvyk s ktorým sa spája kúsok histórie.

Fialový adventný veniec na čečine. Okrúhle veniec je dozdobený fialovými šiškami a ozdobami.

Vianočné vence

Ponúkame vám kvalitné vianočné vence vhodné ako dekorácia na stôl, na dvere, či na zavesenie kdekoľvek na stenu. Adventné Vianočné vence sú dostupné v rôznych moderných prevedeniach: zelené, biele, zasnežené či s 3D ihličím, ktoré sú na nerozoznanie od živých venčekov.


Adventné vence

Adventný veniec je azda najtradičnejším symbolom Adventu. Adventný veniec so štyrmi sviecami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ má svoju históriu.

Pôvodný adventný veniec bol totiž vyrobený z dreva a mal až 24 sviečok. Vyrobil ho Johann Henrich Wichern, nemecký teológ, pedagóg a sociálny pracovník, pre deti ktoré učil. Tie sa ho neustále pýtali, kedy budú Vianoce. Preto sa rozhodol že im každý deň na venci zapáli jednu sviečku, a keď budú všetky sviečky na venci horieť, budú Vianoce. Deti si veniec vyzdobili vetvičkami ihličnanov a farebnými stuhami. Okrúhli tvar venca mal symbolizovať večnosť a jeho zelená farba nádej.

Adventný veniec, ako ho poznáme dnes, má štyri sviečky a mali by byť farebne odlíšené. Tri sviečky by mali mať fialovú alebo modrú farbu, ktorá symbolizuje upokojenie a pokánie a jedna sviečka, symbolizujúca radosť a šťastie, by mala byť ružovej farby.

  • Prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje prvá sviečka fialovej alebo modrej farby, na pamiatku prorokov, ktorí predpovedali narodenie Ježiša,
  • Druhý adventnú nedeľu zapaľujeme druhú fialovú alebo modrú sviečku, ktorá predstavuje lásku a Ježiškove jasličky,
  • Tretiu adventnú nedeľu by sme mali zapáliť ružovú sviečku, ako symbol radosti, že sa už takmer končí pôst
  • Štvrtú adventnú nedeľu sa zapaľuje posledná fialová sviečka, symbolizujúca mier a pokoj

Je nepochybne krásne, keď nezabúdame na predvianočné tradície a prinášame ich do svojich domovov. Tradičný adventný veniec si môžete jednoducho vyrobiť aj sami v dostatočnom časovom predstihu, aby ste boli na obdobie adventu pripravení.

Ak sa chcete pri výrobe vášho adventného venca nechať inšpirovať, pozrite si 16 skvelých nápadov na dokonalý adventný veniec.

Zdroj obrázku: https://sk.pinterest.com/


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Adventné vence, zlaté a ružový. Zlatý adventný veniec z gúľ so zlatými sviečkami, ružový adventný veniec s bielymi sviečkami a zlatý adventný veniec na podnose s bielymi sviečkami.

16 skvelých nápadov na dokonalý adventný veniec

Adventný veniec už neodmysliteľne patrí k symbolom predvianočného obdobia. Jeho tradícia siaha do devätnásteho storočia, kedy nemecký teológ  Johann Heinrich Wichern založil školu pre chudobné deti a prostredníctvom postupného zapaľovania sviečok na venci v predvianočnom období odpovedal deťom na otázku ,,Kedy už budú Vianoce?”.

Vianočný darček pod stromček

Čo pod stromček? 10 skvelých tipov na vianočný darček

Aj vám už došli nápady na vianočné darčeky pod stromček? Neustále premýšľate, čím obdarovať svoju rodinu a blízkych? My sme sa vám tohtoročný výber vianočných darčekov rozhodli uľahčiť a prinášame vám 10 skvelých tipov na darčeky, ktoré vašim blízkym vyčaria úsmev na tvári.

Rodina pri ozdobovaní vianočného stromčeka.

Vianočné praktiky – pre praktických čitateľov

Už sme si zvykli, že väčšinu vianočných ozdôb povyťahujeme zo skrine, alebo zo skrytých políc v garáži, trochu ich pretriedime a opäť použijeme. Sú medzi nami takí, čo majú ozdoby rôznych farieb a počas vianočných príprav sa rozhodujú, do akej farby v daný rok odejú svoj stromček. Zvyšné ozdoby odložia, alebo ich využijú na ďalšiu výzdobu domu. 

Vianočné tradície

Vianočné tradície na Slovensku a vo svete

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí ,, Iný kraj, iný mrav´´.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

Prejsť do obchodu