5 tipov na skutočne udržateľné a ekologické Vianoce

Ekologicky udržatelné vianoce

Vianoce milujeme, ale každý, kto je čo aj len trochu ekologicky zameraný, nakoniec podľahne depresii z neekologickosti tohoto sviatku. Je o plytvaní, odpade a zbytočnom zahlcovaní sa zbytočnosťami, ktoré vôbec nepotrebujeme. V redakcii sme sa zamysleli, ako by naše Vianoce mohli byť menej nešetrné k prírode a viac trvale udržateľné. Máme pre vás 5 tipov a sľub, že my osobne sa ich pokúsime dodržať.

1. Kúpte si stromček, ktorý vám vydrží desiatky rokov

Čo je ekologickejšie? Umelý alebo živý vianočný stromček? Možná si vravíte, že určite ten živý. Pestuje sa vlastne ako poľná plodina, takže lesy nedrancujeme. Po Vianociach sa naštiepkuje a hodí do kompostu. Alebo nás zahreje v krbe. Ale je to skutočne tak?

Stromčeky pri pestovaní zaberajú pôdu, ktorá by mohla slúžiť na pestovanie potravín. Pri ich pestovaní sa používajú pesticídy, aby sa odstránila burina, ale aj pre ich rast a ochranu proti škodcom. Tie najkrajšie stromčeky tiež nevypestujete bez zavlažovania. Tento proces pritom trvá 5 až 7 rokov. Stromčeky sa k nám naviac dovážajú kamiónmi z veľkej diaľky, čo je ďalšia uhlíková stopa, ktorú po sebe stromček zanechá. Stále vám pripadajú menej ekologické tie plastové?

Umelé stromčeky sa vyrábajú často už z recyklovaného plastu a dajú sa tiež po skončení životnosti recyklovať. Naviac vám vydržia aj na celý život. Osobne mám doma 30 rokov starý umelý vianočný stromček. Stále je krásny a stále ho používame. Ak si teda kúpite kvalitný a nadčasový umelý vianočný stromček, určite sa chováte dostatočne ekologicky. Vsaďte na 3D stromček, alebo full 3D stromček. Ten bude krásny aj za 20 rokov.


Umelé vianočné 3D stromčeky

Umelé vianočné 3D stromčeky sú HIT posledných rokov. Použité 3D ihličie neopadáva a je na nerozoznanie od živého. Len u nás nájdete viac ako 30 exkluzívnych druhov. Každý náš 3D stromček ponúka prvotriedny vzhľad , tvarovú a farebnú dokonalosť. Borovicu, smrek, alebo tradičnú jedľu u nás nájdete v prvotriednej kvalite.


2. Vytiahnite ozdoby po babičke, alebo si ich vyrobte

Mnohí z nás každoročne podliehame potrebe nakupovať stále nové vianočné ozdoby. Nerobte to. Vytiahnite tie po babičke, veď retro je tento rok na stromčeku v móde. Kto má doma deti, má ešte jednu možnosť. Vytvoriť ozdoby s deťmi. Vlastne ich tvoríme celý rok. Raz skladáme mozaiky zo zažehľovacích korálikov, inokedy tvoríme krásne figúrky z kartónu, ozdoby z filcu či z moosgummi. Využite ich ako ozdoby na stromček. Najväčšiu radosť z takto ozdobeného stromčeku budú mať deti a budú na svoje dielka náležite pyšné. S týmto krásnym stromčekom sa stanete aj hviezdou Instagramu. S tým z komerčne nakúpených ozdôb budete len ďalšími z miliónov.

3. Zabaľte darčeky ekologicky

Obrovskou záťažou pre životné prostredie je baliaci papier, všemožné stuhy a menovky. Predstavte si, že ak každý na Slovensku dostane len 3 darčeky, tak je to 15 miliónov obalov na jedno použitie. Robte to inak. Výhodné je darček baliť do tašiek, ktoré sa dajú používať opakovane. Ak už balíte darčeky samostatne, snažte sa používať papier, ktorý sa dá skutočne recyklovať. Radšej sa naučte triky s origami a zdobte darčeky takto, než používať rôzne umelé stuhy a stužky. A naučte sa baliť bez lepiacej pásky. Chce to len trochu zručnosti a tréning. Ešte ideálnejšie je darčeky nebaliť. A prečo nie! Alebo zaviesť pre každého člena rodiny jednu trvanlivú tašku či veľkú krabicu a každý rok mu dať všetky jeho darčeky do nej. Takto poslúžia aj prútené koše a košíky.

Ekologický vianočný papier

4. Menej pod stromčekom môže byť viac

Nepreháňajte to s darčekmi. Je dokázané, že napríklad našim deťom zahltenie hračkami, a teda aj darčekmi, škodí. Robí ich nepozornými aj nezdravo materialisticky zameranými. Jednoducho uberte na množstve a nakupujte len rozumné darčeky.

Ako dospelí sa dohodnite, že si darčeky nebudete dávať vôbec, alebo maximálne jeden kus. Zaujímavé sú tiež dohody typu, že si dáte jeden darček a ten nesmie byť drahší než za 10 €. Ak sa obdarovávate vzájomne vo väčšej rodine, dohodnite sa na pravidle, že darčeky nekupujete, ale dávate to, čo už doma máte a trebárs to nepotrebujete. Môžete si tiež venovať elektronickú knihu, kvôli ktorej nebudete musieť kupovať novú knižnicu, lebo tá stará vám začne byť malá. Alebo si venujte proste užitočné darčeky, ako je permanentka do divadla či vstupenka na letný hudobný festival.

Darčeky pod vianočným stromčekom

5. Stôl sa nemusí prehýbať ani na Vianoce

Obrovského plytvania sa dopúšťame aj pokiaľ ide o štedrovečerný stôl, ale aj varenie a pečenie cez vianočné sviatky obecne. Ruku na srdce, koľko toho nakoniec vyhodíte? A koľko vás to stojí výčitiek svedomia, že ste sa zase neovládli a jedli… a priberali… Pristúpte k Vianociam s rozumom aj pokiaľ ide o všetky tie dobroty. Nemusíte robiť 10 chodov, stačia tri. Nemusíte piecť dvanástoro. Stačia tri obľúbené dezerty. Môžete ísť ešte ďalej a pripraviť si vegetariánske či dokonca vegánske Vianoce. To je ale na každom z nás, ako ďaleko chceme zájsť, a čo si môžete dovoliť aj vzhľadom k členom rodiny.

Vianočná večera

Každá maličkosť sa počíta

Nezáleží na tom, či dokážete splniť všetky body nášho zoznamu, alebo len jeden z nich. Počíta sa aj ten. Trebárs sa vám ďalšie Vianoce podarí pokročiť ešte o ďalší krôčik. Nejde však len o ekológiu. Bolo by krásne vrátiť Vianociam ich pôvodný zmysel a tento úžasný rodinný sviatok odkomercionalizovať. Pokúste sa o to! Nevyhovárajte sa, že máte deti a tie to vidia inak. Veď ich vytúžený darček im môžete dať kedykoľvek inokedy a Vianociam vrátiť lásku, o ktorej sú predovšetkým.

Rodina na Vianoce

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Umelé ekologické stromčeky

Umelý vianočný stromček je ekologickejšie rozhodnutie

Ekológia je prístup k modernej životnej filozofii, životnému štýlu. Použijeme množstvo jednorazových plastových tašiek, alebo hodíme do auta niekoľko opakovane použiteľných nákupných tašiek? Okná si v lete otvárame, keď sa v noci ochladí, a zatvárame ich cez deň, alebo svoje domovy neustále klimatizujeme? Kupujeme umelý vianočný stromček, ktorý si každým rokom ozdobíme inak, alebo každý rok očakávame, aby pre naše potešenie vyťali živý strom? 

Umelé vianočné stromčeky

5 výhod umelých stromčekov, ktoré vás navždy presvedčia

Umelý vianočný stromček, alebo radšej živý? Ak si aj vy každoročne kladiete rovnakú otázku a neviete sa rozhodnúť, aký typ vianočného stromčeka si zadovážiť, poďte sa spolu s nami pozrieť na výhody, ktoré vám kúpa umelého stromčeka prinesie.

Drevené vianočné stromčeky zo šišiek , konárov , prútia a drevených dosiek .

10 tipov na netradičný , drevený vianočný stromček

Aj vás už omrzel tradičný vianočný stromček, no neviete miesto neho nájsť vhodnú alternatívu? Máme pre vás skvelý tip. S dreveným vianočným stromčekom svoj domov zaručene zútulníte a oživíte. Prinášame vám 10 inšpiratívnych tipov, ako si takýto stromček vyrobiť. Stačí iba dávka kreativity a šikovnosti.

Vianočné trhy v Európe

Navštívte najmagickejšie vianočné trhy v Európe

Vianoce. Čas radosti, pokoja a rodiny. Najkrajšie sviatky celého roka pre mnohých ľudí. Ako si ich čo najviac užiť? Samozrejme, k Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné trhy. Prinášame vám prehľad tých najkrajších miest v Európe, kde sa trhy rozhodne oplatí navštíviť.

Prejsť do obchodu
Oslávte s nami začiatok leta
zľavou až 15% na všetok náš tovar skladom. Platí do 30. júna.
x