Ako deťom povedať pravdu, že darčeky nenosí Ježiško?

rodina s deťmi pri rozbaľovaní vianočných darčekov

Najkrajším obdobím roka sú nepochybne Vianoce. Z Vianoc sa tešia dospelí, ktorí si počas sviatkov užijú zopár dní voľna, ale omnoho viac sa tešia deti. Všetci dobre vieme prečo je tomu tak. Dôvodom pre detskú radosť sú predsa darčeky! Čo je krajšie, ako vidieť radosť v očiach dieťaťa, ktoré si pod vianočným stromčekom rozbaľuje vysnívaný darček?

Asi v každej rodine je zvykom, že deti pred Vianocami píšu list Ježiškovi. Tu môžu vyjadriť svoje túžby, čo by im pod stromčekom urobilo najväčšiu radosť. Väčšie deti zvládnu list napísať samé, menšie si často pomáhajú kresbou alebo prilepením vystrihnutého obrázka. Potom už zostáva len trpezlivo vyčkávať do Vianoc.

Deti nekompromisne veria, že darčeky im pod stromček nosí Ježiško. S pribúdajúcim vekom však prichádza dilema, či im povedať o Ježiškovi pravdu a kedy je ten správny čas. Možno sa aj vy práve nachádzate v podobnej situácii a máte obavu, že odhalenie pravdy prinesie deťom sklamanie a Vianoce tak pre nich stratia svoje čaro.

Aj vy patríte k tým rodičom, ktorí odhalenie pravdy donekonečna odkladajú, pretože tušia, že sa to nezaobíde bez plaču?

Kedy teda vyjsť s pravdou von?

Aj keď si s ďalšími prichádzajúcimi Vianocami formulujete vysvetlenia a odpovede, stále sa vynára otázka či už je ten správny čas oznámiť deťom pravdu. Tu sa názory ľudí v mnohom odlišujú, niektorí si dokonca myslia, že vhodný vek je až okolo 10 rokov. Deti však začínajú súvislosti vnímať už oveľa skôr, v predškolskom alebo školskom veku. Ideálny čas teda asi neexistuje, pretože každé dieťa je individuálne. Niektoré môže byť sklamané a niektoré to možno vezme s ľahkosťou, pretože už niečo tušilo.

Vhodným časom môže byť keď už sa dieťa začne samé bližšie zaujímať o to, ako to s tým Ježiškom a darčekmi vlastne je. Určite to aj vy  poznáte, deti zvyknú mať nespočetné množstvo otázok. Ak Vás vypytovaním sa do detailov zaženú do kúta a vy už neviete kam z konope, je najvyšší čas vyjsť s pravdou von.

Ak chcete deti ešte nejaký čas ponechať v bezstarostnom detskom svete,  možnosťou je prejsť k poodhaleniu pravdy postupne. Môžete im vysvetliť, že Ježiško má pred Vianocami veľa práce a preto mu rodičia s darčekmi pomáhajú. Ak sa už rozhodnete vyjsť s celou pravdou von, na zmiernenie sklamania môžete použiť prirovnanie k rôznym rozprávkovým postavám a hrdinom, a tak vysvetliť deťom, že i keď vieme, že v skutočnosti neexistujú aj tak nám vedia urobiť radosť.

vianočné darčeky od Ježiška

Prečo je dôležité deťom povedať pravdu?

Dôvodom prečo deťom povedať pravdu je, že časom môžu samé prísť na to, že ide o klamstvo a tak to môžu vnímať ako zradu a stratia k nám dôveru. Ďalším dôvodom, je že deti  sa môžu dozvedieť pravdu od kamaráta, spolužiaka v škole alebo staršieho súrodenca.  To ich môže zastihnúť nepripravené, a o to ťažie sa potom takáto situácia prekvapeným rodičom vysvetľuje. Ak sa už raz  deti dozvedia pravdu, netreba ich všemožne presviedčať o opaku.

Niektoré deti dokonca rodičov prekuknú samé. Väčšinou začnú niečo tušiť a chápať, že tu niečo nesedí. Deti sú veľmi vnímavé a nás dospelých by ani vo sne nenapadlo,  že si zapamätajú  napríklad vianočný papier , ktorý kupujeme a ten sa zázračne objaví na darčekoch od Ježiška. Často sa stáva, že deti nájdu ukryté vianočné darčeky alebo rovno pristihnú niektorého z rodičov, ako ich namiesto Ježiška ukladá pod stromček. Samozrejme podozrenie vznikne aj keď toho záhadného pána, ktorý nosí darčeky nikdy nevidia prichádzať a vždy sa mu podarí aj nepozorovane vytratiť sa. Niekedy sa nám dospelým podarí prerieknuť sa alebo jednoducho dieťa v televízii uvidí, že darčeky si kupujú ľudia vzájomne.

A ako je to u vás? Veria deti stále na Ježiška?

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Vianočné pečivo

Dva recepty na dokonalé vianočné pečivo

Deťom sa pri slove Vianoce vybaví rozsvietený vianočný stromček a okolo neho na svoje otvorenie čakajúce darčeky. Nám dospelým sa zas aktivujú chuťové bunky a vybavia sa nám tradičné vianočné dobroty. Máte recept na tie najlepšie vanilkové rožky? Máme ho pre vás, a k nemu ešte jeden recept na úžasné zdravé slané keksíky s orechmi.

Vianočné tradície

Vianočné tradície na Slovensku a vo svete

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí ,, Iný kraj, iný mrav´´.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

Adventné vence, zlaté a ružový. Zlatý adventný veniec z gúľ so zlatými sviečkami, ružový adventný veniec s bielymi sviečkami a zlatý adventný veniec na podnose s bielymi sviečkami.

16 skvelých nápadov na dokonalý adventný veniec

Adventný veniec už neodmysliteľne patrí k symbolom predvianočného obdobia. Jeho tradícia siaha do devätnásteho storočia, kedy nemecký teológ  Johann Heinrich Wichern založil školu pre chudobné deti a prostredníctvom postupného zapaľovania sviečok na venci v predvianočnom období odpovedal deťom na otázku ,,Kedy už budú Vianoce?´´.

Vianočný darček pod stromček

Čo pod stromček ? 10 skvelých tipov na vianočný darček

Aj vám už došli nápady na vianočné darčeky pod stromček? Neustále premýšľate, čím obdarovať svoju rodinu a blízkych? My sme sa vám tohtoročný výber vianočných darčekov rozhodli uľahčiť a prinášame vám 10 skvelých tipov na darčeky, ktoré vašim blízkym vyčaria úsmev na tvári.

Prejsť do obchodu