Kedy chodí Mikuláš a ako naň pripraviť deti?

Mikuláš, anjel a čert

Na Slovensku je 6. december dňom, kedy chodí Mikuláš a deti si v predvečer tohto dňa už od nepamäti čistili čižmičky a dávali ich na okno, aby ich mohol svätý Mikuláš v noci obdarovať. Z čoho pramení táto tradícia a ako sa na ňu poriadne aj s deťmi pripraviť tak, aby bol pre ne tento deň nezabudnuteľný?

História sv. Mikuláša

O osobe svätého Mikuláša sa toho nevie veľmi veľa. Potvrdeným faktom však je, že sa narodil okolo roku 270 na území dnešného Turecka v meste Patara. Mikuláš pochádzal z bohatej kresťanskej rodiny a v 4. storočí sa stal biskupom v meste Myra na území Malej Ázie.

S Mikulášom sa tradujú legendy, ktoré hovoria o jeho dobrote, skromnosti a nezištnosti. Vďaka bohatstvu ktoré zdedil pomáhal chudobným kresťanom a väčšinu svojich majetkov rozdal. Počas vlády Diokleciána, kedy boli kresťania prenasledovaní dokonca uväznených kresťanov vykupoval. Za svoju pomoc Mikuláš nikdy nečakal vďaku. Veľa svojich darov rozdal tak, aby obdarovaní nevedeli od koho sú.

Najznámejším príbehom o sv. Mikulášovi je príbeh, v ktorom sv. Mikuláš daroval peniaze na veno 3 chudobným dievčatám, ktorým hrozilo, že ich otec predá do otroctva na prostitúciu. Mikuláš im tieto peniaze daroval v noci v mešcoch, ktoré položil na okno. Niektoré legendy dokonca hovoria o tom, že mešce cez okno prehodil a padli rovno do topánok dievčat. Práve od tohto príbehu sa odvíja zvyk obdarovávania detí v noci.

Sviatok sv. Mikuláša oslavujeme 6.12., kedy sv. Mikuláš zomrel.

Sv. Mikuláš

Svätý Mikuláš dnes

Na Slovenku je zvykom, že Mikuláš nosí deťom sladkosti v noci z 5. na 6. decembra. V niektorých regiónoch Slovenska je však zaužívané, že deti si nájdu svoj balíček sladkostí od Mikuláša už večer 5.12..V oboch prípadoch však platí, že deti si musia vyčistiť svoje topánočky a položiť ich na okno, aby im do nich Mikuláš mohol dať balíček.

Mikuláš spravidla nechodí sám, ale so svojimi pomocníkmi, anjelom a čertom. Anjel pomáha Mikulášovi deti obdarúvať a naopak čert má slúžiť ako strašiak pre neposlušné deti. Azda každé slovenské mesto a obec organizujú v predvečer sviatku sv. Mikuláša príchod týchto troch legendárnych postáv na svojich námestiach. Deti majú nesmierny zážitok z toho, že videli Mikuláša, ktorý rozdáva sladkosti a rovnako majú prichystané rôzne básničky, ktoré Mikulášovi hovoria.

Kedy chodí Mikuláš

Ako pripraviť svojim deťom nezabudnuteľného Mikuláša?

Je dobré, pokiaľ vaše ratolesti oboznámite s tým, kto vlastne svätý Mikuláš bol a prečo sa tento sviatok oslavuje. Svätý Mikuláš je totiž patrónom všetkých detí a preto im prináša každý rok balíčky so sladkosťami, ovocím, či orieškami. Samozrejme treba deťom vysvetliť aj to, že darčeky od Mikuláša si treba zaslúžiť a poslúchať rodičov.

Na príchod Mikuláša sa tiež môžete pripraviť tak, že deti naučíte nejakú krátku básničku, či pesničku, ktorú budú mať pripravenú pre Mikuláša. V predvečer sviatku sv. Mikuláša si spolu s deťmi vyčistite svoje čižmy a položte ich na okno.

Pokiaľ chcete, aby deti na tento deň skutočne nezabudli, priveďte im živého Mikuláša s anjelom a čertom rovno domov. Dnes nie je žiaden problém zohnať kostým Mikuláša, čerta či anjela. Poproste známych, či by v takomto prezlečení prišli ku vám domov a verte, že deti budú mať skutočne nezabudnuteľný zážitok. Pokiaľ si myslíte, že čerta by sa vaši najmenší báli, kľudne ho vynechajte. Nezabudnite však, že kostým si treba zaobstarať s dostatočným časovým predstihom. Deti môžu takémuto Mikulášovi povedať básničku, ktorú sa naučili alebo zaspievať pieseň, za čo im dá Mikuláš do čižmičky balík sladkostí.

Ak nechcete, aby Mikuláš chodil ku vám, zoberte svoje deti pozrieť svätého Mikuláša do vášho mesta, pokiaľ organizuje takúto mikulášsku akciu pre deti.

V neposlednom rade, strávte tento, pre deti výnimočný, sviatok so svojimi ratolesťami a venujte sa im. Nezabúdajte, že deti si nebudú pamätať koľko akých sladkostí si našli v topánke, ale budú si pamätať na čas strávený s vami.

O vianočného Mikuláša môžete obohatiť aj svoju vianočnú výzdobu. V našom e-shope nájdete postavičky vianočných Mikulášov v rôznych prevedeniach a veľkostiach, ktorým sa vaši najmenší určite potešia.

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/


Vianočné tradície

Vianočné tradície na Slovensku a vo svete

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí ,, Iný kraj, iný mrav´´.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

Adventný veniec so soškami Panny Márie, Jozefa a Ježiška

Advent a adventné vence

V každodennom živote sa príprava na Vianoce začína vytvorením adventného venca, upratovaním a zdobením bytu. 4 adventné sviečky znázorňujú na adventnom venci symbolické odpočítavanie do najkrajších sviatkov v roku.

Na prvom obrázku sú dve deti, ktoré ozdobujú stromček a na druhom obrázku je žena, ktorá stavia stromček.

Kedy postaviť vianočný stromček?

Ozdobený vianočný stromček sa stal na prelome 18. a 19. storočia neodmysliteľným a bezpochyby tým najkrajším symbolom Vianoc. Od tej doby nesmie chýbať krásne ozdobený vianočný stromček v žiadnej domácnosti.

Vianočné trhy v Európe

Navštívte najmagickejšie vianočné trhy v Európe

Vianoce. Čas radosti, pokoja a rodiny. Najkrajšie sviatky celého roka pre mnohých ľudí. Ako si ich čo najviac užiť? Samozrejme, k Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné trhy. Prinášame vám prehľad tých najkrajších miest v Európe, kde sa trhy rozhodne oplatí navštíviť.

Prejsť do obchodu