Vianočné jedlá vo svete

Vianočné jedlá vo svete

Keď sa povie Štedrá večera, hneď si predstavíme vysmážaného kapra s majonézovým šalátom. Vianočné jedlá sa však v rôznych krajinách líšia a štedrovečerné menu je v iných regiónoch diametrálne odlišné. Vianočné jedlá vo svete sa líšia najmä z geografických a historických dôvodov. Pozrime sa spoločne na to, čím by nás v rôznych krajinách sveta pri štedrovečernom stole pohostili. Kapor so šalátom by to rozhodne nebol!

Štedrá večera v Austrálii

Naši protinožci si počas Štedrej večere radi pochutia na plodoch mora. Tradične sú podávané grilované krevety s barbecue omáčkou, ale tiež tradičná vianočný šunka so sladkou jablkovou a brusnicovou omáčkou. Známym austrálskym vianočným dezertom je White Christmas. Môžeme si ho predstaviť ako sladkosť pripomínajúcu náš turecký med, prešpikovanú sušeným ovocím, kúskami kokosu a cereáliami. V Austrálii sa tiež môžete stretnúť s vianočným anglickým pudingom.

Vianočné jedlá vo svete - austrália

Vianočné jedlá v Anglicku

V Anglicku je tradičným vianočným pokrmom už spomínaný vianočný puding. Ten je doplnený o sušené ovocie, orechy, koreniny, brandy, či whisky. Hustý puding sa pred podávaním ešte zohrieva a podáva sa s tmavým alkoholom. Anglickým zvykom je zapiecť do tohto dezertu mincu pre šťastie.

Nemyslite si však e Angličania večerajú iba puding. Pri štedrovečernom stole si pochutnávajú tiež na plnenom moriakovi s brusnicovou omáčkou, alebo chlebovou omáčkou, ktorá sa pripravuje z mlieka, šľahačky, cibule a strúhanky.

Vianočné jedlá vo svete - anglicko

Štedrá večera v Grécku

Gréci si na Vianoce pochutnávajú na jahňacom, či bravčovom mäse. Na Vianoce sa tiež v Grécku môžeme stretnúť s ich tradičným jedlom Christopsomo. Je to posvätný chlieb, podobný našej vianočke, do ktorého pri pečení vkladajú mince pre šťastie. Na štedrovečernom stole taktiež nemôže chýbať typický grécky dezert baklava s orieškami, medom a sladkými sirupmi.

Vianočné jedlá vo svete - Grécko

Francúzska Štedrá večera

Francúzi majú skutočne bohaté štedrovečerné menu. Na ich stole nesmú chýbať predjedlá ako, údený losos, ustrice, foie gras, či slané palacinky. Ako hlavný chod sa tradične podáva pečená hus, alebo pečená morka s gaštanmi. Francúzi sa pýšia ich typickým dezertom, ktorý volajú ,,Vianočné poleno”. Jedná sa o roládu z piškótového cesta plnenú jemným maslovým krémom. Roládu zvyknú zdobiť do tvaru dreveného polena, preto ten príznačný názov. Úplnou samozrejmosťou na francúzskom štedrom stole je šampanské.

Vianočné jedlá vo svete - Francúzsko

Čo sa na Vianoce večeria v Nemecku

Typickým nemeckým vianočným pokrmom je pečená hus s varenými, alebo pečenými zemiakmi a kapustou, či kelom. Na nemeckom štedrom stole nájdeme tiež grilovanú klobásu, rôzne údeniny a zemiakový šalát.

Vianočné jedlá vo svete - nemecko

Extra široké vianočné stromčeky

Pokiaľ máte vo svojom domove či firme väčší priestor a chcete aby váš vianočný stromček vynikol, určite by ste nemali prehliadnuť našu ponuku extra širokých stromčekov. Tieto stromčeky sú od tých klasických širšie o 15 – 20 cm a dokonalo vyplnia voľný priestor v akejkoľvek miestnosti. Široký vianočný stromček pôsobí hustejšie a mohutnejšie a vďaka veľkému počtu 3D vetvičiek má dokonalo realistický vzhľad. Len u nás nájdete viacero druhov týchto exkluzívnych, extra širokých vianočných stromčekov.


Talianska štedrá večera

Na taliansky štedrovečerný stôl patria samozrejme cestoviny. Nie je to však jediné jedlo ktoré večerajú. Na Vianoce si pochutnávajú taktiež na bravčovom mäse a v južných oblastiach Talianska je obľúbená zasa jahňacina. Taliani na štedrý večer podávajú ich tradičný dezert Panettone. Je to sladký chlieb s hrozienkami a sušeným ovocím, ktorý sa podáva s mascarpone. Pri večeri sa Taliansku popíjajú kvalitné šumivé vína.

Vianočné jedlá vo svete - taliansko

Vianočné jedlá v Španielsku

Vianočné menu v Španielsku je veľmi bohaté a pestré. Ako predjedlá zvyknú Španieli podávať tapas, rôzne syry, údeniny a čerstvú aj grilovanú zeleninu. Nasleduje tradičná polievka s plodmi mora a hlavný chod na španielskom štedrovečernom stole sú krevety, úhor, pečené ryby a tradičná sušená šunka Jamón. Z dezertov by ste si v Španielsku pochutili na marcipánových sušienkach, typickom španielskom churros alebo sladkosti s názvom Turrón, čo je sladká zmes medu, cukru, vaječných bielkov a mandlí.

Vianočné jedlá vo svete - španielsko

Čo večerajú na Vianoce Portugalci

Najtradičnejšou portugalskou vianočnou pochúťkou je koláč kráľa Bolarei. Tento koláč si môžeme predstaviť ako náš mazanec s cukrovou polevou a kondenzovaným ovocím. Do koláča sa zapeká jedna fazuľa a jeden malý darček zabalený v papieri na pečenie. Člen rodiny, ktorý nájde pri jedení fazuľu, musí piecť koláč na ďalší rok a ten kto nájde darček, si ho smie nechať.

Vianočné jedlá vo svete - portugalsko

Vianočná večera v Mexiku

Tamales je klasické mexické jedlo, ktoré nesmie chýbať ani na štedrovečernom stole. Sú to varené banánové listy, plnené rolkami z kukuričnej múky s mletým mäsom a zeleninou. Toto jedlo tiež patrí k vianočným pokrmom napríklad v Kostarike či Peru. Mexiku by nás počas Vianoc pohostili taktiež polievkou Pozole s kukuricou, mäsom a kapustou. Pre Mexiko je rovnako typická mäsovo-koreňová omáčka s názvom Birriu.

Vianočné jedlá vo svete - mexiko,kostarika

Sviatočné jedlá v Peru

Pre Peru je. okrem už spomínaného Tamales, tradičným vianočným jedlom pečený moriak, plnený čerstvým ovocím s jablčnou omáčkou. Moriak je podávaný s rôznymi sviežimi šalátmi. Medzi tradičné peruánske vianočné dezerty patrí napríklad ovocný koláč a marcipán.

Vianočné jedlá vo svete - peru

Vianočné girlandy

Máme pre Vás v ponuke moderné a kvalitné vianočné girlandy. Každá vianočná girlanda má jedinečné prevedenie. Či už hľadáte klasickú vianočnú girlandu z PVC ihličia, alebo realistickú 3D vianočnú girlandu, zasneženú vianočnú girlandu alebo jednoducho len tradičnú, zelenú vianočnú girlandu, u nás nájdete vianočné girlandy všetkých druhov a prevedení.


Čo sa večeria na Vianoce v Brazílii

Brazílska štedrá večera pozostáva z rôznych druhov šuniek, pečenej morky, alebo bravčového mäsa. Výnimkou nie sú taktiež pečené a grilované ryby. Ako prílohy k týmto jedlám sa podáva ryža, čerstvý zeleninový šalát, ale tiež zemiakový šalát. Tradičnými vianočnými dezertami v Brazílii sú citrónový koláč, orechový koláč, čokoládová torta a panettone.

Vianočné jedlá vo svete - Brazília

Vianočná večera na Jamajke

Vianočná večera Jamajčanov obsahuje najmä veľa ovocia. Tradičným pokrmom je šunka s ananásom a čerešňami, ale tiež bravčové mäso, kuracie mäso a hovädzí chvost. Jamajskou vianočnou špecialitou je ovocná torta zo sušeného ovocia. Už mesiac pred Vianocami sa sušené ovocie, ktoré používajú na tento dezert, namočí do červeného vína a rumu. Koláč je vďaka tomu šťavnatý a s poriadnym nádychom alkoholu.

Vianočné jedlá vo svete - jamajka

Vianočné špeciality Islandu

Najznámejšou vianočnou špecialitou na Islande sú chlebové placky, nazývané Laufabraud. Tradične tieto placky vyrába celá rodina a každý člen do nich vyrezáva rôzne vzory. Následne sa placky pražia na rozpálenom oleji.

Vianočné jedlá vo svete - island

Švédske vianočné jedlá

Švédska štedrá večera pozostáva z troch chodov. Prvým chodom je tradične nakladaná ryba, zvyčajne losos, alebo sleď, podávaná s varenými zemiakmi. Ďalším chodom je studené mäso a vianočná šunka a posledný chod pozostáva z mäsových guličiek s malými smaženými klobáskami. Známe je tiež švédske vianočné jedlo Janssons Frestelse – zapekané zemiaky s cibuľou a nakladanými rybami.

Vianočné jedlá vo svete - švédsko

Čo večerajú na Vianoce Japonci

Bude to znieť neuveriteľne, ale väčšina Japoncov večeria na Vianoce kuracie špeciality z KFC. Áno dobre počujete. Japonci si robia mesiace dopredu rezervácie na vianočnú večeru v KFC, prípadne si robia objednávky na donášku tejto ,,slávnostnej” večere domov. Pokiaľ sa pýtate prečo je tomu tak, môže za to masívna reklamná kampaň tohto reťazca v 70. rokoch, ktorá bola cielená práve na obyvateľov Japonska. Zjavne úspešne…

Vianočné jedlá vo svete - japonsko

Vianočné jedlá v Grónsku

A nakoniec niečo pre silnejšie žalúdky. Obyvatelia Grónska si počas Štedrej večere pochutnávajú na tradičnom pokrme Mattak. Názov vám asi nič nehovorí, ale jedná sa o surovú veľrybiu kožu s tukom. Rovnako nie príliš lákavé je ich ďalšie vianočné jedlo, vtáky Alkovce, ktoré 7 mesiacov pred podávaním vkladajú do mŕtveho tela tuleňa, aby v ňom fermentovali. Neviem ako vy, ale my na Vianoce do Grónska radšej nepôjdeme.

Vianočné jedlo v Grónsku

Zdroje obrázkov: pinterest.sk


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Vianočné tradície

Vianočné tradície na Slovensku a vo svete

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí ,, Iný kraj, iný mrav´´.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

Vianočné jedlá na Slovensku

Tradičné vianočné jedlá na štedrovečernom stole

Štedrá večera je tradičným zvykom 24. decembra, večer pred príchodom Ježiša Krista. Počas tohto dňa dodržiava väčšina veriacich prísny pôst so striedmym stravovaním a bez mäsitých pokrmov. Slávnostná štedrá večera pozostáva z viacerých chodov, ktoré sa môžu v rôznych regiónoch Slovenska líšiť rovnako, ako vianočné zvyky. My vám predstavíme tradičné vianočné jedlá, ktoré na štedrovečernom stole nesmú chýbať.

Rodina pri ozdobovaní vianočného stromčeka.

Vianočné praktiky – pre praktických čitateľov

Už sme si zvykli, že väčšinu vianočných ozdôb povyťahujeme zo skrine, alebo zo skrytých políc v garáži, trochu ich pretriedime a opäť použijeme. Sú medzi nami takí, čo majú ozdoby rôznych farieb a počas vianočných príprav sa rozhodujú, do akej farby v daný rok odejú svoj stromček. Zvyšné ozdoby odložia, alebo ich využijú na ďalšiu výzdobu domu. 

Vianočné trhy v Európe

Navštívte najmagickejšie vianočné trhy v Európe

Vianoce. Čas radosti, pokoja a rodiny. Najkrajšie sviatky celého roka pre mnohých ľudí. Ako si ich čo najviac užiť? Samozrejme, k Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné trhy. Prinášame vám prehľad tých najkrajších miest v Európe, kde sa trhy rozhodne oplatí navštíviť.

Prejsť do obchodu