Vianočný stromček na poslednú chvíľu? Tento rok nie!

Kúpa vianočného stromčeka

Zvažujete tento rok kúpu umelého vianočného stromčeka? V tom prípade, by ste sa mali po vhodnom stromčeku poobzerať s dostatočným časovým predstihom. V opačnom prípade sa totiž môže ľahko stať, že zostanete tieto Vianoce bez stromčeka.

Problémy s dodávkami tovaru sme zaznamenali už minulú sezónu, pričom ju do značnej miery zapríčinila koronakríza a taktiež tejto situácii nepomohla ani zaseknutá nákladná loď v Suezskom prieplave. Nejeden predajca dúfal, že nasledujúci rok bude lepší, avšak všetko nasvedčuje tomu, že problémy s doručovaním tovaru budú pretrvávať.

Koronakríza

Hlavným faktorom, ktorý spustil problém s dodávkami tovaru bola, nie prekvapivo, koronakríza. Hoci predajcovia umelých vianočných stromčekov nemusia tovar objednávať priamo z Číny, 99% európskych aj inokrajných výrobcov objednáva jednotlivé komponenty pre výrobu stromčekov práve z tejto krajiny. A keďže vieme, že v Číne neberú koronakrízu skutočne na ľahkú váhu, určite nás neprekvapí, že veľké fabriky sú schopné zavrieť, na základe jedného, či dvoch nakazených zamestnancov aj na dva týždne. Rovnaký problém nastáva aj v čínskych lodných prístavoch, z kadiaľ tovar odchádza do Európy vo veľkých kontajneroch. Len pre predstavu, denne odíde z najväčšieho čínskeho prístavu aj 121 000 kontajnerov s tovarom. Keď bude prístav zatvorený dva týždne, 169 400 kontajnerov bude neodplávaných a kontajnery s tovarom sa začnú kopiť. A tu nastáva boj, boj o miesta na nákladných lodiach. Každý podnikateľ chce mať svoj tovar ,,doma´´ čo najskôr a robí možné aj nemožné, aby sa kontajner z jeho tovarom dostal na more, keďže si je vedomí toho, že od nalodenia trvá cesta do Európy cca 30 dní. Týmto rapídne rastie hodnota kontajnerov a cesta tovaru sa markantne predraží. Pre porovnanie, pokiaľ ste za veľký nákladný kontajner zaplatili v roku 2020 okolo 2000 dolárov, v roku 2021 sa cena jedného takéhoto kontajnera vyšplhala až na neuveriteľných 17000 dolárov. To samozrejme európsky výrobcovia stromčekov museli premietnuť do ceny, za ktorú stromčeky predávajú ďalej. Takýmto spôsobom sú samozrejme nútený zvyšovať ceny aj samotní, koneční, maloobchodní predajcovia, čo neteší jednak ich a ani zákazníkov.

Nedostatok výrobných materiálov

S koronakrízou rovnako súvisí aj nedostatok výrobných materiálov. Momentálne je jedným z hlavných problémov nepomer medzi ponukou a dopytom. Výrobcovia nemajú z čoho vyrábať tovar, v našom prípade komponenty pre umelé vianočné stromčeky, pretože im chýba samotný materiál na ich výrobu. Preto im nezostáva nič iné iba čakať, posúvať termíny, a zvyšovať ceny z dôvodu zvýšených nákladov, ktoré im vznikajú.

Vysoké ceny lodnej dopravy

Bohužiaľ, všetko nasvedčuje tomu, že situácia s vysokými cenami dopravy tak ľahko nepominie. Ako hlási najnovšie Čína, opäť zaznamenala väčšie centrá nákazy koronavírusom a opäť pristupujú k zatváraniu fabrík a miest.

Ako by toho nebolo málo, aktuálny konflikt a sankcie medzi Ruskom a Európou zdvihol cenu ropy, čo sa rovnako premietne do ceny dopravy.

Možno sa vám na jazyk kladie otázka, prečo európske firmy nevyužívajú na prepravu z Číny vo väčšej miere vlakovú dopravu. Bohužiaľ, aj táto preprava je z dôvodu aktuálneho vojnového konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom problémová.

To s čím ani nepočítame

Spomenuli sme koronakrízu, zatvorené fabriky či prístavy, nedostatok výrobných materiálov, ako aj rôzne dôvody nárastu prepravných nákladov. Čo sme ale nespomenuli, je ďalších nespočetne veľa scenárov, ktoré sa môžu počas 30 dennej plavby tovaru stať. Skvelým príkladom toho, je minuloročná zaseknutá nákladná loď v Suezskom prieplave. Kto by bol čakal, že zaseknutú loď nebudú môcť niekoľko týždňov odstrániť? Nejde však iba o zaseknuté lode. Nákladné lode zažívajú na mori často silné búrky, počas ktorých sa môže stať, že kontajnery s tovarom skončia v útrobách mora. Odhaduje sa, že ročne skončí na dne oceánov a morí až 10 000 kontajnerov. Celkom dosť, však?

Ďalším scenárom, ktorý stojí za spomenutie sú piráti. Dobre organizované, ozbrojené skupiny, ktoré prepadávajú nákladné lode a v posledných rokoch ich počet stále stúpa.

Inflácia

Každoročne sme svedkami zvyšujúcich sa cien tovaru, všetkého druhu. Bohužiaľ, dotýka sa to aj umelých vianočných stromčekov. Výrobcovia nám zdvíhajú ceny, za ktoré tovar nakupujeme, pretože oni sú nútení platiť viac za materiál, výrobné komponenty, prepravu aj energie. Je to doslova ,, Začarovaný kruh´´.

Tento rok by sa ma inflácia vyšplhať na 8%, čo bohužiaľ pocíti pri bežnom živote každý.

Myslíme si však, že pokiaľ si chcete zaobstarať kvalitný, umelý vianočný stromček, ktorý vám bude slúžiť desiatky rokov, radšej túto kúpu neodkladajte.

Ekonomickí analytici totiž predpokladajú rast inflácie v roku 2023 až na neuveriteľných 14%. Z tohto dôvodu sa už zrejme neoplatí čakať a hovoriť si – ,,Budúci rok to bude lacnejšie´´.

Z dôvodu nepriaznivých skúsenosti s meškaním tovaru minulý rok, sme tento rok vytvárali objednávky u našich výrobcov v dostatočnom časovom predstihu, aby sme mali tovar v začiatku novej vianočnej sezóny 2022 už v našom sklade. Pokiaľ nechcete byť počas Vianoc bez stromčeka, skúste sa po ňom poobzerať o čosi skôr, možno aj na najväčšom e-shope s vianočnými stromčekmi na Slovensku: svetstromcekov.sk.


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Ekologicky udržatelné vianoce

5 tipov na skutočne udržateľné a ekologické Vianoce

Vianoce milujeme, ale každý, kto je čo aj len trochu ekologicky zameraný, nakoniec podľahne depresii z neekologickosti tohto sviatku. Je o plytvaní, odpade a zbytočnom zahlcovaní sa zbytočnosťami, ktoré vôbec nepotrebujeme. V redakcii sme sa zamysleli, ako by naše Vianoce mohli byť menej nešetrné k prírode a viac trvale udržateľné. Máme pre vás 5 tipov a sľub, že my osobne sa ich pokúsime dodržať.

Umelé vianočné stromčeky

5 výhod umelých stromčekov, ktoré vás navždy presvedčia

Umelý vianočný stromček, alebo radšej živý? Ak si aj vy každoročne kladiete rovnakú otázku a neviete sa rozhodnúť, aký typ vianočného stromčeka si zadovážiť, poďte sa spolu s nami pozrieť na výhody, ktoré vám kúpa umelého stromčeka prinesie.

Umelý vianočný stromček so svetielkami a darčekmi

Ako na vianočný stromček, ktorý s vami prežije dekády?

Nechcete každý rok kupovať nový vianočný stromček? My vám poradíme, ako postupovať pri výbere kvalitného vianočného stromčeka, ako sa oň správne starať a ako ho skladovať. Vďaka našim radám s vami váš stromček dokáže prežiť aj celý život.

Umelé vianočné stromčeky

Kedy je ten správny čas na kúpu vianočného stromčeka?

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí si nechávajú kúpu vianočného stromčeka na poslednú chvíľu? Alebo naopak, riešite zaobstaranie vianočného stromčeka v dostatočnom časovom predstihu? Pokiaľ patríte k prvej skupine, vedzte, že pokiaľ chcete mať skutočne pekný vianočný stromček je potrebné sa po ňom poobzerať omnoho skôr, než si myslíte.

Prejsť do obchodu