Umelecké dielo na stole – ako zložiť servítky na štedrovečernom stole

umelecké dielo na stole, prestretý vianočný stôl a poskladané obrúsky

Vianoce sú sviatkom, keď sa za štedrovečerným stolom stretáva celá rodina a preto si vianočné stolovanie zaslúži špeciálnu pozornosť. Každý chce pre svojich najbližších predsa to najlepšie a keďže jeho príprava je tiež o dizajne, mal by byť zladený s ostatnou vianočnou výzdobou.

Na vianočnom stole nesmie chýbať obrus, prípadne štóla s vianočným motívom, jedálensky riad a slávnostné poháre, sviečky a svietniky.  Nezabudnite však, že záleží na každom detaile.  Ak chcete vianočné prestieranie priviesť k úplnej dokonalosti, dôležitá je aj na prvý pohľad maličkosť akou je vianočný servítok. Stačí ho poskladať do rôznych tvarov a sviatočnému stolu tak vdýchnete tú pravú vianočnú atmosféru.

Neviete ako na to? Máme pre Vás niekoľko originálnych nápadov, s ktorými na vašom sviatočnom stole vytvoríte hotové umelecké dielo. Vyskúšajte a výsledok bude stáť rozhodne za to.

Vianočné servítky v tvare vianočného stromčeka

Čo tak spestriť si taniere mini stromčekom poskladaným zo servítkov? Postup je jednoduchý, takže ho zvládne určite každý. Obrúsok zložíme na polovicu a potom znovu preložíme, aby vznikol štvorec. Vrstvy servítky prekladáme tak, že medzi nimi vzniká asi centimetrová medzera. Keď preložíme poslednú vrstvu, pretočíme obrúsok na druhú stranu. Nezabudnite vytvorené vrstvy pridržať, aby sa nerozpadali. Následne preložíme pravý a ľavý roh, čím nám hore vznikne malý trojuholník. Obrúsok znovu opatrne otočíme a začneme vytvárať  jednotlivé časti stromčeka. Hornú vrstvu otočíme a vytvoríme vrcholec. Zvyšné spodné vrstvy otáčame a zasúvame jednu pod druhú až pokým nám vznikne tvar stromčeka. Vrch stromčeka môžeme ozdobiť stužkou alebo akoukoľvek inou ozdobou.

vianočný stromček

Vianočné servítky v tvare anjela

Aj keď zrovna nepatríte medzi kreatívne duše a tvorenie nemáte jednoducho v krvi máme pre vás nenáročný tip. Anjela zo servítkov dokážu vytvoriť aj úplní začiatočníci, dokonca môžete zapojiť aj deti a užijete si tak spoločne kopu zábavy. Budete potrebovať servítok ľubovoľnej farby, malú guličku a nožnice. Servítok si zložíme na polovicu a jeho kratšiu stranu začneme skladať na harmoniku s čo najužšími záhybmi. Takto pokračujeme až do konca. Potom stred poskladaného servítka nastrihneme asi na dĺžku 4 cm. Nastrihnuté časti oddelíme od seba a ohneme tak, aby poskladaná servítka držala tvar. Vložením malej guličky medzi tieto časti vytvoríme hlavu anjela.

anjel

Extra široké vianočné stromčeky

Pokiaľ máte vo svojom domove či firme väčší priestor a chcete aby váš vianočný stromček vynikol, určite by ste nemali prehliadnuť našu ponuku extra širokých stromčekov. Tieto stromčeky sú od tých klasických širšie o 15 – 20 cm a dokonalo vyplnia voľný priestor v akejkoľvek miestnosti.


Mašľa

Roztomilou ozdobou taniera je aj servítok zložený do tvaru mašle pomocou ozdobného krúžku. Určite osloví každého, kto má rád nenáročný postup. Servítok zložíme do tvaru trojuholníku a následne zrolujeme. Potom oba konce preložíme a servítku prevlečieme cez krúžok a  na záver upravíme do dokonalého tvaru mašle.

mašľa

Vianočná hviezda

Na záver tu máme tip pre zručnejších, a tým je vianočná hviezda. Nemusíte sa ničoho obávať, postup nie je taký náročný ako sa na prvý pohľad môže zdať. Rozprestretý servítok zložíme tak, že každý roh smeruje do stredu až nám vznikne štvorec. Následne znovu každý roh štvorca zložíme a vytvorený menší štvorec, ktorý nám opätovne vznikol opatrne pretočíme a vyvrátením zo spodných častí vyformujeme jednotlivé časti vianočnej hviezdy. Môžete dokonca skombinovať hviezdu z  jednofarebného servítku s hviezdou zo vzorovaného servítku a stred dozdobiť guličkou, čím zaručene vytvoríte „wow“ efekt.

Veríme, že sme vás našimi nápadmi inšpirovali a skrášlite si sviatočný stôl podľa niektorého z našich návodov. Sviatočná večera tak bude nezabudnuteľná pre vás i vašich hostí.

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Adventné vence, zlaté a ružový. Zlatý adventný veniec z gúľ so zlatými sviečkami, ružový adventný veniec s bielymi sviečkami a zlatý adventný veniec na podnose s bielymi sviečkami.

16 skvelých nápadov na dokonalý adventný veniec

Adventný veniec už neodmysliteľne patrí k symbolom predvianočného obdobia. Jeho tradícia siaha do devätnásteho storočia, kedy nemecký teológ  Johann Heinrich Wichern založil školu pre chudobné deti a prostredníctvom postupného zapaľovania sviečok na venci v predvianočnom období odpovedal deťom na otázku ,,Kedy už budú Vianoce?”.

Drevené vianočné stromčeky zo šišiek , konárov , prútia a drevených dosiek .

10 tipov na netradičný , drevený vianočný stromček

Aj vás už omrzel tradičný vianočný stromček, no neviete miesto neho nájsť vhodnú alternatívu? Máme pre vás skvelý tip. S dreveným vianočným stromčekom svoj domov zaručene zútulníte a oživíte. Prinášame vám 10 inšpiratívnych tipov, ako si takýto stromček vyrobiť. Stačí iba dávka kreativity a šikovnosti.

Ako nakresliť vianočný stromček

Ako nakresliť vianočný stromček

Určite nejeden z vás vymýšľa počas dlhých zimných večerov aktivity pre svoje ratolesti. Skúste preto svoje deti naučiť ako nakresliť vianočný stromček a strávte tak spolu kreatívne chvíľky. Kreslený vianočný stromček je v celku jednoduchá aktivita, ktorá zabaví celú rodinu.

Omaľovánky Vianoce

Vianočné omaľovánky, nie len pre deti

Blíži sa čas Vianoc a vy neviete ako zabaviť svoje ratolesti? Ponúkame vám tematické vianočné omaľovánky na stiahnutie…

Prejsť do obchodu