Vianoce – odkiaľ sa vzali?

Vianoce

Vianoce sú jedným z najdôležitejších a najradostnejších sviatkov v roku a oslavujú sa po celom svete. Pre mnohých ľudí sú časom stretnutia rodiny, lásky a pokoja. S Vianocami sa viažu aj rôzne zvyky a tradície. Zamysleli ste sa niekedy kde sa vzali? V článku nájdete zaujímavosti  o Vianociach, o ktorých ste možno ani netušili.

Kde sa vzali Vianoce a ich čaro?

Pri slove Vianoce si najčastejšie predstavíme preplnené obchodné centrá a ľudí, ktorí zháňajú vianočné darčeky či nekonečné varenie a vypekanie. Málokto však vie ako tradícia Vianoc vlastne vznikla.

Vianoce majú korene v dávnych časoch a nadväzujú na tradície, kedy ľudia v tomto období oslavovali zimný slnovrat. Pri tejto príležitosti nazývanej Saturnálie si zvykli dávať darčeky, zapaľovať sviečky a zdobiť svoje domy. Podľa kresťanskej náuky sú Vianoce sviatky, ktoré oslavujú narodenie Ježiša Krista, ktorý sa narodil v Betleheme. V 4. storočí pápež Julius I. oficiálne ustanovil dátum narodenia Ježiša na 24. december a odvtedy tento sviatok oslavujú ľudia po celom svete.

Kedy sa Vianoce slávia?

Samotným Vianociam predchádza prípravné obdobie, ktoré sa nazýva advent a začína 4 týždne pred Vianocami. Vyvrcholením adventu a začiatkom vianočných sviatkov je 24. december teda Štedrý deň, kedy sa rodina stretáva pri štedrovečernom stole. Nasleduje najväčší vianočný sviatok Božie narodenie, ktorý sa začína polnočnou omšou a ďalším je sviatok svätého Štefana. Tieto dva dni sú aj dňami pracovného pokoja. Vianočné obdobie sa končí  6. januára sviatkom Troch kráľov.

Tradičné vianočné jedlá, bez ktorých si Vianoce nevieme predstaviť

Vianočné sviatky sú spojené s mnohými tradíciami a zvykmi, medzi ktorými zaujímajú významné miesto aj tradičné vianočné jedlá. Tradície sa predávajú z pokolenia na pokolenie a jedlá sa môžu v rôznych kútoch krajiny mierne líšiť.

Asi v žiadnej rodine nesmie ako predjedlo chýbať oblátka s medom a cesnakom, ktoré sú symbolom zdravia. V určitých oblastiach sa podávajú ako štedrovečerné predjedlo opekance z kysnutého cesta, posypané makom a poliate roztopeným maslom, ktoré môžete poznať aj pod názvom bobáľky. K tradičným jedlám patrí aj polievka a to najčastejšie kyslá hubová polievka a polievka zo strukovín najmä z hrachu. V niektorých rodinách je zase zvykom štedrovečerná kapustnica, v ktorej nesmie chýbať údené, huby alebo sušené slivky. Vianočnou klasikou a základom štedrej večere je vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom.

 Sladkou bodkou na záver sú chutné koláčiky. K Vianociam neodmysliteľne patria medovníčky, linecké kolieska, medvedie labky a koláče bohato naplnené makom a orechmi akým je štedrák. A aké jedlá nemôžu chýbať na sviatočnom stole u vás?

Vianočné koledy a piesne – kam siaha ich tradícia?

Názov koleda pochádza z Rímskej ríše,kde sa spievali piesne na oslavách nového roka – calendae. Samotná koleda sa však traduje od stredoveku, keď skupinky detí obchádzali domy a spievali pesničky a za to dostávali drobnú výslužku.

 V dnešnej dobe sa tradícia kolied a vianočných piesní trochu zmenila, ale Vianoce si bez nich ani nevieme predstaviť.  Spievajú sa už počas adventu a moderné vianočné piesne hrajú s obľubou aj rádia. Často sa využívajú aj ako zvuková kulisa pri  verejných podujatiach alebo v nákupných centrách. Chcete si spríjemniť vianočnú atmosféru? Zaspievajte si vianočnú koledu pri pečení vianočných koláčikov alebo nechajte sa nimi sprevádzať počas ozdobovania vianočného stromčeka.

vianočné koledovanie

Umelé vianočné 3D stromčeky

Umelé vianočné 3D stromčeky sú HIT posledných rokov. Použité 3D ihličie neopadáva a je na nerozoznanie od živého. Len u nás nájdete viac ako 30 exkluzívnych druhov. Každý náš 3D stromček ponúka prvotriedny vzhľad , tvarovú a farebnú dokonalosť. Borovicu, smrek, alebo tradičnú jedľu u nás nájdete v prvotriednej kvalite.


Vianočný stromček – odkiaľ sa vzala táto tradícia?

Ozdobený vianočný stromček je najväčším a neodmysliteľným symbolom Vianoc, poznáte však jeho históriu?

Ľudia už v dávnych dobách používali zelené rastliny na ozdobu svojich príbytkov, ktoré mali priniesť  hojnosť v úrode a boli aj symbolom života. Tradícia vianočného stromčeka v podobe v akej ho poznáme dnes sa datuje od 16. storočia v Nemecku a postupne sa rozšírila po celej Európe a neskôr aj do iných častí sveta. V minulosti boli stromčeky na rozdiel od dnešných zavesené nad jedálenským stolom a  zdobené prírodnými ozdobami ako sušené ovocie, domáce pečivo alebo doma vyrobenými papierovými ozdobami. Zdobili ich klasické sviečky, čo ale viedlo k častým požiarom. K veľkým zmenám prišlo po objave prvého vianočného osvetlenia, ktoré predviedol vynálezca T. A. Edison v roku 1882. O pár rokov neskôr si dal Francúz Pierre Dupont patentovať guľu z fúkaného skla, ktorá sa stala veľmi obľúbenou ozdobou.

Ľudia sa však domáhali pestrofarebnejších ozdôb a tie ako aj vianočné osvetlenie prešli dlhou cestou vývoja. Dnes máme v ponuke vianočné ozdoby od výmyslu sveta. Ponuka je naozaj veľká a na trhu nájdete vianočné ozdoby v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Výraznou zmenou prešlo aj vianočné osvetlenie a na výber je množstvo inovatívnych a moderných typov vianočného osvetlenia nielen na vianočný stromček. A na záver nedá sa nespomenúť samotný vianočný stromček živý alebo umelý v stojane alebo v kvetináči.

Vianočné priania zahrejú pri srdci

Koho by nepotešilo dostať pekné vianočné prianie? Aj keď posielanie klasických vianočných pohľadníc dnes už veľmi nie je v móde, potešiť svojich blízkych môžete vianočným prianím osobne,  prostredníctvom SMS alebo sociálnych sietí. Ako na to? Stačí napísať krátky veršík  a pridať k nemu pár pekných slov. Vianočné prianie určite v kútiku duše poteší vašu rodinu, priateľov alebo tých, s ktorými nemôžete stráviť vianočné sviatky. Tak nezabudnite a zaželajte aj vy krásne Vianoce svojim blízkym a pripomeňte im, že na nich myslíte.

Zdroj obrázkov: https://sk.pinterest.com/


Tiež by vás mohlo zaujímať:

Vianočná výzdoba

Nezmeškajte horúce trendy vo vianočnej výzdobe!

Dá sa povedať, že Vianoce sú už čo chvíľa za rohom. Sviatky pokoja, radosti a rodiny. Ako však vyniknúť z davu a byť trendy aj počas Vianoc? Aby sme vám to čo najviac uľahčili, prinášame vám tipy na horúce trendy vo vianočnej výzdobe!

Osvetlenie na stromček Twinkly stringst multicolor. Farebné svetielka v širokom farebnom spektre na stromčeku.

TWINKLY – Moderné vianočné osvetlenie na stromček 21. storočia

TWINKLY je inteligentné, revolučné LED osvetlenie na vianočný stromček, ktoré môžete jednoducho ovládať pomocou svojho smartfónu. Na to, aby ste si mohli vďaka svetielkam na stromček užívať tie najúžasnejšie farebné kombinácie a dokonalú svetelnú šou, si stačí len zapnúť bluetooth a pripojiť svoj smartfón k smart adaptéru cez bezplatnú mobilnú aplikáciu Twinkly.

Živý vianočný stromček verzus umelý stromček

Živý vianočný stromček verzus umelý – ktorý sa oplatí viac ?

Vianočný strom patrí nespochybniteľne k tým najkrajším symbolom Vianoc. Mnohí z vás riešia každoročne otázku, či nenastala vhodná chvíľa na jeho obmenu. Zaobstarať si však živý vianočný stromček, alebo naopak umelý? Ktorý z nich je ekologickejší k prírode? Ktorý z nich je cenovo dostupnejší?

Vianočné tradície

Vianočné tradície na Slovensku a vo svete

S vianočnými sviatkami sa spája množstvo vianočných tradícii a zvykov, ktoré väčšina ľudí dodržiava dodnes. Nenájdeme azda ani jednu rodinu, ktorá by aspoň jeden z vianočných zvykov nedodržiavala. Tradície sa jemne líšia v závislosti od regiónu, keďže ako sa hovorí ,, Iný kraj, iný mrav´´.  Tak čo, ktoré z nasledujúcich vianočných tradícií majú miesto pri vašom štedrovečernom stole?

Prejsť do obchodu
Oslávte s nami začiatok leta
zľavou až 15% na všetok náš tovar skladom. Platí do 30. júna.
x