Mnoho ľudí sa rozhoduje, či si zadováži živý, alebo umelý vianočný stromček. Ako dlho vydrží živý vianočný stromček? Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú si kladú ľudia pred výberom vianočného stromčeka. Prezradíme vám, ako sa o živý vianočný stromček správne starať, aby vám vydržal čo najdlhšie. Nikto predsa nechce tráviť Vianoce pri zoschnutej vianočnej “metle”.
Ako si vybrať živý vianočný stromček
Pri kúpe živého vianočného stromčeka musíte byť veľmi ostražitý. Pokiaľ chcete, aby vám váš stromček vydržal pekný čo najdlhšiu dobu, siahnuť by ste mali určite po borovici, ktorá vydrží spomedzi ihličnanov najdlhšie. O niečo kratšie vydrží jedlička a najkratšiu trvácnosť má smrek. Smreky strácajú totiž vo vykúrených priestoroch ihličie omnoho rýchlejšie ako ostatné dva spomínané druhy.
Už pri samotnom nákupe stromčeka si treba dať pozor na stav stromčeka. Vyberať by ste si mali stromčeky, ktoré nie sú vyrezané dlho. Ihličie by malo mať jasnú farbu a po potiahnutí nesmie zostávať v ruke. Rovnako záleží aj na váhe stromčeka. Čím je stromček ťažší, tým je čerstvejší. Je to najmä preto, že čerstvý stromček je ešte plný vody. Kľudne si preto pri výbere stromčeka nechajte stromček rozbaliť.
Ako sa starať o živý vianočný stromček?
Pokiaľ ste sa rozhodli zaobstarať si živý vianočný stromček, musíte rátať s tým, že ho nemôžete ozdobovať už začiatkom alebo v polke decembra. Živý vianočný stromček je veľmi citlivý na teplo, preto sa odporúča, aby ste ho umiestnili do vykurovaného priestoru až tesne pred Vianocami.
Keď si prinesieme živý stromček domov, je dobré ho skladovať iba v jemne vykurovanej miestnosti, napríklad v pivnici, garáži alebo v predsieni, rozbaliť ho a zrezať mu kmeň zhruba o 2cm. Následne ho vložiť do nádoby alebo stojana s vodou, ktorú mu budete pravidelne dopĺňať.
Do plne vykurovanej miestnosti ho môžete presunúť, ako sme už spomenuli vyššie, až tesne pred Vianocami. Aj pri tom sa však musíte držať istých pravidiel. K živému vianočnému stromčeku si musíte samozrejme zaobstarať stojan so zásobníkom na vodu a stromček umiestniť mimo tepelného zdroja (radiátora či krbu), aby nedošlo k včasnému zoschnutiu ihličia.
Umelé vianočné stromčeky v kvetináči
Obľúbenou voľbou našich zákazníčok sa stali vianočné stromčeky v kvetináči a v črepníku. Ponúkame vám hneď niekoľko druhov týchto zaujímavých stromčekov. Vybrať si môžete spomedzi smrekov aj jedlí v kvetináči. Vďaka 3D ihličiu z ktorého sú stromčeky vyrobené, vyzerá takýto strom úplne ako živý vianočný stromček v kvetináči. Nemusíte sa však báť, že ho zabudnete poliať, alebo nezvládne teplo vo vašom domove.
Kedy stromček odzdobiť a kam ho vyhodiť?
S pravidla sa vianočné stromčeky odzdobujú po Troch kráľoch, 6.1.. Pri pravidelnej starostlivosti, popísanej vyššie, by mal stromček do tohto dátumu vydržať v pomerne dobrom stave. Samozrejme, môže sa tiež stať, že stromček vám zoschne skôr a zvesovanie vianočnej výzdoby budete musieť presunúť na skorší termín. A ako sa zoschnutého, živého vianočného stromčeka zbaviť? Najideálnejším riešením je dať stromček do kompostu. Bohužiaľ realita je však taká, že použité vianočné stromčeky končia odhodené pri kontajneroch.
Skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú živý vianočný stromček, sú živé stromčeky v kvetináči, ktoré vám môžu skrášľovať príbytok celoročne. Ako sa o takéto stromčeky správne starať sa dozviete v článku: Ako sa starať o živý vianočný stromček v kvetináči.
Trvácna náhrada živého vianočného stromčeka
Živý je živý! Avšak, súčasní výrobcovia umelých vianočných stromčekov už vyrábajú stromčeky, ktoré od tých živých nerozoznáte. Reč je o 3D a FULL 3D umelých vianočných stromčekoch, ktoré sú doslova vernou kópiou tých živých. Vyrábané sú technikou odliatkov živých vetvičiek z kvalitných PE materiálov, čo zaručuje ich dokonalú imitáciu. Navyše s nimi nie je žiadna starosť. Stromček si môžete rozložiť a ozdobiť kedykoľvek bez toho, aby ste sa báli, že vám zoschne a opadá. Po Vianociach ho taktiež rovnako jednoducho poskladáte späť do krabice, kde bude čakať na nasledujúce sviatky. Jedinú chybu, ktorý takýto vianočný stromček má, je chýbajúca vôňa ihličia. Tento problém však viete ľahko vyriešiť tak, že si vložíte do vázičky pár vetvičiek živého ihličnana. Umelé vianočné stromčeky môžu napríklad vyzerať aj takto:
Zdroj obrázkov: pinterest.sk
Tiež by vás mohlo zaujímať:
Živý vianočný stromček verzus umelý – ktorý sa oplatí viac?
Vianočný strom patrí nespochybniteľne k tým najkrajším symbolom Vianoc. Mnohí z vás riešia každoročne otázku, či nenastala vhodná chvíľa na jeho obmenu. Zaobstarať si však živý vianočný stromček, alebo naopak umelý? Ktorý z nich je ekologickejší k prírode? Ktorý z nich je cenovo dostupnejší?
5 výhod umelých stromčekov, ktoré vás navždy presvedčia
Umelý vianočný stromček, alebo radšej živý? Ak si aj vy každoročne kladiete rovnakú otázku a neviete sa rozhodnúť, aký typ vianočného stromčeka si zadovážiť, poďte sa spolu s nami pozrieť na výhody, ktoré vám kúpa umelého stromčeka prinesie.
Umelý vianočný stromček je ekologickejšie rozhodnutie
Kupujeme umelý vianočný stromček, ktorý si každým rokom ozdobíme inak, alebo každý rok očakávame, aby pre naše potešenie vyťali živý strom?
Umelé vianočné stromčeky 3d nerozpoznáte od tých živých
Umelé vianočné stromčeky 3D predstavujú to najkvalitnejšie, čo sa dnes dá kúpiť. Nielenže sú veľmi trvácne a kvalitné, ale naviac ich nerozoznáte od tých živých. Ozdobený vianočný stromček je neodmysliteľným symbolom Vianoc. Každý rok sa však z tohto dôvodu spíli až neuveriteľné množstvo stromov. Pravdou je, že obvykle nejde o stromčeky z lesa. Vianočné stromčeky sa totiž pestujú na poliach.